آموزشی ها

ماهی گلی هایی را که سفره هفت سین تان می گذارید دست کم نگیرید. آنها جان سخت هستند و با شرایط محیطی بخوبی کنار می آیند. اما به هر حال آنها هم مانند بسیاری از موجودات زنده به چیزهایی حساسیت دارند و چیزهایی را دوست دارند.آنها هم گرسنه می شوند و غذا نیاز دارند و وقتی غذا می خورند، پسماند تولید می کنند و در آخر این که چون قیمتشان کم است و ناگهان شب عید پیدایشان می شود، فکر نکنید موجوداتی بی ارزش هستند یا فقط موجوداتی فصلی محسوب می شوند. آنها حتی می توانند بیش از ۲۰ سال دوام بیاورند. ماهی قرمز، بومی سیبری…

banner
براي اطلاع از آپديت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

آموزشی ها

ماهی گلی هایی را که سفره هفت سین تان می گذارید دست کم نگیرید. آنها جان سخت هستند و با شرایط محیطی بخوبی کنار می آیند. اما به هر حال آنها هم مانند بسیاری از موجودات زنده به چیزهایی حساسیت دارند و چیزهایی را دوست دارند.

آنها هم گرسنه می شوند و غذا نیاز دارند و وقتی غذا می خورند، پسماند تولید می کنند و در آخر این که چون قیمتشان کم است و ناگهان شب عید پیدایشان می شود، فکر نکنید موجوداتی بی ارزش هستند یا فقط موجوداتی فصلی محسوب می شوند. آنها حتی می توانند بیش از ۲۰ سال دوام بیاورند.

ماهی قرمز، بومی سیبری و نیز جنوب شرق آسیاست که البته در این روزگار در بسیاری از بخش های اروپا، بخصوص رودخانه ها و برکه ها به شکل طبیعی و وحشی دیده می شود. این گسترش جغرافیایی البته به دست انسان صورت گرفته است. همان طور که در ایران هم در برخی حوضه های آبگیر در شمال غرب یا جنوب شرق (حوضه ارومیه یا کارون و سیستان) به شکل آزاد دیده می شود.

این ماهی ارزش غذایی ندارد و در رده ماهی های زینتی قرار می گیرد. در ایران کارکرد جداگانه و آیینی دارد که البته منشا آن معلوم نیست.

به عبارتی، حضور این ماهی در سر سفره هفت سین، تاریخی معلوم و حتی مفهوم آیینی ایرانی جدی ای ندارد و بسیاری معتقدند این ایده از چین به ایران رسیده است. به هر روی امروزه سفره هفت سین بدون ماهی قرمز تقریبا وجود ندارد. اما از آنجا که بسیاری از ما ایرانیان اصلا با مفهوم و الزامات نگهداری حیوانات خانگی در خانه هایمان آشنایی نداریم و در بسیاری از موارد اصلا با آن سازگاری و توافق هم نداریم نگهداری از ماهی های قرمز را نیز بلد نیستیم. طرفه آن که در بسیاری از موارد حتی افسانه هایی هم برای این مورد می سازیم.

تا همین یکی دو سال قبل در همه خانه های ایرانی جمله عجیبی می شنیدیم مبنی بر این که ماهی های قرمز به غذا نیاز ندارند. بسیار شنیده ام که ماهی ها همین آبی که می خورند کافی است!! (در سال های اخیر هم که بحث طرفداران محیط زیست در این باره داغ شده بود راهکار عجیب دیگری پیشنهاد شده بود و بسیاری از مردم هم آن را اجرا می کردند. این که ماهی های گلی را در روز ۱۳ فروردین یا همین حوالی به رودخانه ها برده و رها کنیم. یادمان باشد این ماهی های کوچک قرمز قابلیت زنده ماندن در این شرایط سخت و ناآشنای محیطی را ندارند. آنها در شرایط اسارت متولد شده اند و آنجا رشد کرده اند. بنابراین اصلا آمادگی ندارند که در محیط طبیعی رشد و زندگی کنند. بنابراین باید فکر دیگری کرد. بهتر است از آنها بخوبی مراقبت کنیم. آنها براحتی بتوانند سال ها زینت بخش سفره هفت سینمان باشند.

برای طول عمر ماهی هاچه کنیم؟

ماهی های قرمز در محیط آبی زندگی می کنند. همان طور که ما به هوای پاک نیاز داریم، آنها هم به آب پاک نیاز دارند. بنابراین آب تنگ ماهی تان را هر روز عوض کنید. برای عوض کردن آب آنها هم یادتان باشد که بگذارید آب حداقل یک نیم روز آرام بگیرد و در ظرفی جداگانه باشد و برای تعویض آب از آن استفاده کنید. با این کار بسیاری از مواد از جمله کلر را از آب به مقدار کافی جدا کرده و فرصت داده اید اکسیژن در آن حل شود. از طرف دیگر این آب با محیط زندگی ماهی هم دما شده است.

وقتی آب تنگ ماهی تان را تغییر می دهید، آب را با شدت روی ماهی نریزید. ماهی های گلی بشدت نسبت به هر نوع شوکی حساسیت دارند و بسرعت بر اثر شوک ها می میرند. ماهی ها را از تنگ خارج کنید، آب تنگ را عوض کنید، سپس ماهی را در تنگ بیندازید.

ما آدم ها برای زنده ماندن فقط به هوای خوب نیاز نداریم. غذا هم برایمان مهم است. به همین ترتیب ماهی ها هم غذا می خواهند. اشتباه خنده دار همگانی را شما تکرار نکنید. ماهی ها به جای غذا، آب نمی خورند. این که می بینیم ماهی ها پیوسته دهانشان را باز و بسته می کنند به این معنی نیست که دارند آب می خورند.

آنها آب را به سوی آبششان می فرستند تا اکسیژن جذب کنند. آنها برای زنده ماندن غذا نیاز دارند. البته دادن نان به ماهی های قرمز کاری است به غایت اشتباه. نان ها نمک دارند…. این نمک آنها را می کشد. بهتر است غذاهای مخصوص ماهی برایشان بگیرید و به آنها بدهید. ماهی های گلی زیاد پرخور نیستند. کمی غذا برایشان کافی است. آنها واقعا جان سخت هستند. با گرسنگی های طولانی کنار می آیند اما به هر حال به غذا نیاز دارند.

جدا از غذا دادن و آب تمیز داشتن، آنها به فضایی مناسب هم برای زندگی نیاز دارند. تنگ های کوچک سفره هفت سین زیباست اما برای بسیاری از آنها کافی نیست. یکی این که این تنگ ها کوچک اند و فضای کافی برای حرکت کردن آزادانه ندارند.

دیگر این که این تنگ ها دهانه های کوچکی دارند و سطح تماس آب با هوا برایشان کم است. بنابراین مقدار اکسیژنی که بهشان می رسد، کافی نیست. بهتر است پس از اتمام مراسم عید، برایشان حوضی با آب راکد یا آکواریومی بزرگ یا یک تنگ شیشه ای بزرگ تر از معمول پیدا کنیم. در نهایت این ماهی های گلی زیبا هم تنوع را دوست دارند. خانه شان را با کمی شن و کاسه، یک شاخه سبز درخت و چیزهایی از این دست تزئین کنید.

منبع:ایران ویج


:: امتياز: نتيجه : 5 امتياز توسط 21 نفر مجموع امتياز : 411

:: بازديد : 11894
:: برچسب ها : چگونه ماهی قرمز را زنده نگه داریم , غذای ماهی قرمز چیست , آموزش نگهداری ماهی قرمز , مراقبت از ماهی قرمز , شرایط نگهداری از ماهی قرمز , ماهی قرمز چه غذایی میخوره , عمر ماهی قرمز چقدر است , برای طول عمر ماهی هاچه کنیم؟ , چگونه عمر ماهی را زیاد تر کنیم , آموزش پرورش ماهی قرمز , محل زندگی ماهی قرمز چگونه است ,

:: ارسال شده در: دانستنیها ,
:: مطالب مرتبط: آشنایی با تاریخچه شب یلدا , روش تمیز کردن چرخ خیاطی , چگونه درد آمپول را تحمل کنیم؟ , تند بودن فلفل را تشخیص دهید!!! , اسرار موفقیت در کنکور , چرا خانم ها گریه میکنند؟ , روش نگهداری خرگوش در خانه , دانستنی های ارتودنسی , نکاتی مهم درباره داروخانه , با این نکات ماشینتان را راحت تر بشویید ,
نويسنده : علی حسین
تاريخ : [جمعه 12 آبان 1391 ] [ 10:35]
ارسال نظر براي اين مطلب
اين نظر توسط A3moon در تاريخ 6 سال پیش و 4:34 دقيقه ارسال شده است

وای.
با این وجود من خیلی به ماهیام شوک وارد کردم...
خیلی کوچولوان. فکر میکردم دوست داشته باشن بعد یه روز حضور در آب راکد تنگ یکم حین عوض کردن آبشون مواج شه محیط تنگشون:-\\
از تنگ درشون نمیاوردم هی کم کم آبشونو کم میکردم بعد دوباره آب میریختم مستقیم تو تنگ...
تا الان سکته نکردن...امیدوارم نمیرن...بعد این رعایت میکنم囧
من واقعا طبیعتو حیات وحشو دوست دارم.عذاب وجدان گرفتم.:-(

اين نظر توسط آناهیتا فرزاد در تاريخ 6 سال پیش و 20:12 دقيقه ارسال شده است

با سلام
توروخدا یکی جواب درست بده.
من 3ماهه 2تا ماهی قرمز دارم.توی تنگ داخل یخچال(دمای5 درجه) گذاشتم.غذاهم تاحالا ندادم.خیلی ام سرحالن.یعنی تا کی زنده میمونن؟باید الان چی کار کنم؟

اين نظر توسط مهتاب در تاريخ 6 سال پیش و 8:17 دقيقه ارسال شده است

سلام میشه شرایط پرورش ماهی قرمز و غذای موردنیاز در استخرهای پرورشی بهم بگه ممنونم

اين نظر توسط طلایه در تاريخ 7 سال پیش و 19:39 دقيقه ارسال شده است

سلام٬آیاقند هم برای بیشتر موندن ماهی های قرمزکاربرد داره؟

اين نظر توسط mohammad در تاريخ 7 سال پیش و 1:15 دقيقه ارسال شده است

من ۹ماهی دارم وآن هارا در یک آکواریوم کوچک با پمپ هوا و سنگ های رنگوارنگ نگهداری می کنم و غذای ماهی های زینتی(پروتئین)به آنها میدهم تا الان که ۳ هفتست دارمشون انشاالله که بیشترم برام عمر کننشکلک

اين نظر توسط mohammad در تاريخ 7 سال پیش و 22:00 دقيقه ارسال شده است

سلام من چند تا مادر ماهی دارم میخام توی یک استخر بندازمش آیا باید ماهی هارا از تخم جدا کرد شرایط تخم دهی چگونه است میشه پاسخ بدید

اين نظر توسط محمد در تاريخ 7 سال پیش و 13:58 دقيقه ارسال شده است

نتیجش مهمه

اين نظر توسط امیر علی جون در تاريخ 7 سال پیش و 19:30 دقيقه ارسال شده است

میسی عالی بود ممنونم

اين نظر توسط هادی در تاريخ 7 سال پیش و 18:00 دقيقه ارسال شده است

خیلی خوب بود

اين نظر توسط مهدی در تاريخ 8 سال پیش و 21:40 دقيقه ارسال شده است

سلام واقعاعاعالی بود خوشحالم کردی.شکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلک


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
آخرين مطالب ارسالي
? زخم سینه در دوران شیردهی تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? بایدها و نبایدهای دعوای زناشویی تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? رنگ سال 2014 تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? لطفا این پنج جمله را به مجردها نگویید!!! تاريخ : جمعه 18 بهمن 1392
? سوزش ادرار در زنان تاريخ : جمعه 18 بهمن 1392
? پیامک روز ولنتاین تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? راه های افزایش انگیزه تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? مزوتراپی صورت تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? نحوه تمیز کردن گل مصنوعی تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? با این قوانین مد ، خوش تیپ باشیم تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
user
progress عضو شويد


progress فراموشي رمز عبور؟

progress عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد
ورزشی
آشپزی
هنری
کودکان و کودک داری
خانه داری
خانواده و ازدواج
سلامت و رِژیم
روانشناسی
اطلاعات عمومی
کامپیوتر
دین و معارف
آرایش و زیبایی
فروشگاه
easymoblog آمار مطالب
» کل مطالب : 1131
» کل نظرات : 496
stat آمار کاربران
» افراد آنلاين : 3
» تعداد اعضا : 528

onlineuser کاربران آنلاين

servertime آمار بازديد
» بازديد امروز : 1,710
» بارديد ديروز : 403
» ورودي گوگل امروز : 2
» ورودي گوگل ديروز : 3
» بازديد هفته : 4,622
» بازديد ماه : 10,783
» بازديد سال : 403,227
» بازديد کلي : 15,470,334