آموزشی ها

  «همین الان لباست رو بپوش؛ وگرنه اصلا بیرون نمی ریم» «باشه، پس خونه می مونیم!» مکالمه عجیب و غریبی نیست. ممکن است شما هم از دو، سه سالگی فرزندتان به بعد، چندین و چند بار در همین موقعیت قرار گرفته باشید و وقتی می خواستید با پسر و دختر بازیگوش تان اتمام حجت کنید، آن ها با واکنش شان، شما را حیرت زده کرده باشند. تربیت کردن بچه ها، کار درستی است و اتمام حجت کردن، بعضی وقت ها، خیلی هم لازم است، اما قرار نیست همیشه، شما دستور بدهید و او هم گوش به فرمان تان باشد. در ادامه، با بزرگ ترین اشتباه هایی…

banner
براي اطلاع از آپديت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

آموزشی ها

 

«همین الان لباست رو بپوش؛ وگرنه اصلا بیرون نمی ریم»

«باشه، پس خونه می مونیم!»

مکالمه عجیب و غریبی نیست. ممکن است شما هم از دو، سه سالگی فرزندتان به بعد، چندین و چند بار در همین موقعیت قرار گرفته باشید و وقتی می خواستید با پسر و دختر بازیگوش تان اتمام حجت کنید، آن ها با واکنش شان، شما را حیرت زده کرده باشند. تربیت کردن بچه ها، کار درستی است و اتمام حجت کردن، بعضی وقت ها، خیلی هم لازم است، اما قرار نیست همیشه، شما دستور بدهید و او هم گوش به فرمان تان باشد. در ادامه، با بزرگ ترین اشتباه هایی که هنگام تربیت فرزندان مرتکب می شوید و هم چنین روش درست جایگزین آن، آشنا می شوید.

۱.دروغ گفتن

یکی از تله های تربیتی که والدین در آن می افتند، دروغ گفتن برای ترساندن بچه هاست. شاید شما هم برای این که فرزندتان، کاری را که از آن سرپیچی کرده، انجام دهد، به دروغ، محلی ترسناک را برایش توصیف کنید که همه بچه های بد و حرف گوش نکن به آن جا می روند. بعد، تهدید کنید که اگر آن کار را انجام ندهد، او را به آن مکان می فرستید. این موضوع، ذهن کودک شما را پر از ترس می کند و باعث می شود تا مدت های طولانی، از نزدیک شدن به بعضی مکان ها یا آدم های خاص، واهمه داشته باشد. مادری را در نظر بگیرید که مجبور است سر کار برود و چون نمی خواهد دختر خواب آلودش، صبح زود و قبل از رسیدن به خانه مادربزرگ، یک گریه و زاری درست و حسابی راه بیندازد، به او می گوید: «اگر همین حالا ساکت نشی، می گم آقاپلیسه بیاد و ببردت زندان»! واضح است که از آن به بعد، دختر او، از تمام پلیس های شهر می ترسد.

روش درست: دروغ های مصلحتی، ممکن است گاهی به یاری تان بیایند و ترساندن کودک، به شما کمک کند تا او، حرف شنوی بیش تری داشته باشد، اما توصیه همیشگی کارشناسان تربیت کودک این است که با کودک تان صادق باشید. به عنوان مثال، این مادر می توانست به دخترش بگوید: «می فهمم که دلت نمی خواهد صبح زود بیدار شوی و تا خونه مادربزرگ، توی اتوبوس سرپا بایستی، من هم دوست ندارم سر کار بروم، اما مجبورم و چاره دیگری ندارم.» این روش باعث می شود او، احساس بهتری درباره صبح زود بیدار شدن و… داشته باشد.

۲.تهدید کردن

یکی دیگر از اشتباهات رایجی که والدین مرتکب می شوند، تهدید کردن بچه هاست. به او نگویید «اگر دوباره زبانت را دربیاوری، تنبیه ات می کنم»؛ زیرا وقتی کودک را در چنین شرایطی قرار می دهید، علاقه او را برای لجبازی با خودتان، دوبرابر می کنید و مطمئن باشید او، کار بدش را تکرار خواهد کرد.

روش درست: تکرار جمله «اگر باز هم به خواهرت لگد بزنی، دیگه هیچ وقت نمی آییم پارک»، رفتار کودک شما را تغییر نمی دهد، بلکه باعث می شود فکر کند هنوز تا قبل از این که او را از محل بازی بیرون کنید، می تواند با چندتا لگد حسابی دیگر، خدمت خواهرش برسد. پس، بهتر است به او تذکر بدهید که اگر رفتارش را درست نکند، به خانه برمی گردید و در صورتی که آن را نادیده گرفت، بدون درنگ، به حرفی که زده اید، عمل کنید. این موضوع باعث می شود او، از جدیت شما مطمئن باشد.

۳. خراب کردن وجهه پدر ومادر توسط یکدیگر

پشت هم را خالی کردن مقابل خواسته های بچه ها، یکی دیگر از خطاهایی است که هر پدر و مادری ممکن است انجام دهند. به عنوان مثال، اگر پدر خانواده، شرط بستنی خوردن را تمیز کردن اتاق قرار داده، شما هم پیرو این شرط باشید و از روی دل سوزی، در صورتی که فرزندتان، اتاقش را مرتب نکرده، به او بستنی ندهید.

روش درست: متحد بودن پدر و مادر، یکی از مهم ترین مسایلی است که باید توسط والدین رعایت شود. ممکن است شما روش های مختلفی برای تربیت و تنبیه کردن فرزندتان داشته باشید و می توانید در مورد آن ها با یکدیگر صحبت کنید، اما هرگز سعی نکنید مقابل فرزندتان، تلاش دیگری را کم تر جلوه دهید.

۴. رشوه دادن

رشوه دادن به کودکان، آن هم وقتی باید وظیفه شان را انجام دهند، باعث می شود همیشه، از شما توقع جایزه داشته باشند. مادر یک دختر دو ساله، در این باره می گوید: «دختر من، هیچ وقت خوب غذا نمی خورد. به همین دلیل، یک بار به او پیشنهاد دادم که اگر غذایش را کامل بخورد، به او شکلات می دهم. از آن پس، او، هر بار پس از اتمام غذایش، از من انتظار شکلات یا آب نبات دارد.»

روش بهتر: گاهی کار خوب، مستحق جایزه است، اما تشویق کردن بچه ها برای خوب رفتار کردن، بهتر از دادن وعده جایزه است. بهتر است به جای به کار بردن جمله «اگر امروز که رفتیم خانه خاله، پسر خوبی باشی، برایت اسباب بازی می خرم»، از جمله «من واقعا به تو افتخار می کنم که امروز، خانه خاله، پسر خوبی بودی و من را خوش حال کردی» استفاده کنید.

● راه کارهای پیشنهادی ما

اگر فرزندتان، هنگام صحبت با شما، فریاد بزند و شما هم در مقابل، فریاد می زنید یا به او هشدار می دهید و عصبانی می شوید؟

همه اشتباه می کنند. به همین دلیل، خودتان را سرزنش نکنید و در مقابل، به فرزندتان بگویید از کاری که انجام داده اید یا حرفی که زده اید، پشیمان هستید و از این پس، قانون های جدید در خانه بگذارید.

حتی اگر شما فکر می کنید که روش تربیتی که داشته اید، باید به طور کل تغییر کند، در ابتدا، با دو قانون جدید شروع کنید و فرزندتان را با ۲۰ قانون جدید، غافل گیر نکنید.

برای فرزندتان، بیش تر از دو یا سه حق انتخاب نگذارید. به این ترتیب، می توانید همیشه او را در کنترل تان داشته باشید.

به خودتان و فرزندتان زمان دهید. تغییر یک رفتار بد، همیشه، زمان می خواهد.

● فنری که گاهی درمی رود!

وقتی دختر خردسالم، از سفر جادویی به خانه پدربزرگ و مادربزرگش برمی گردد، مثل فنری می شود که از جا در رفته؛ باید با همان تقلا، او را به زندگی برگردانیم. در این سفر جادویی، او هر کاری می خواهد، می تواند انجام دهد؛ حتی می تواند برای چندین ساعت غذا و خوراکی نخورد، کسی هم با قاشق دنبالش ندود. حالا من و همسرم را تصور کنید که باید با تلاش بسیار، او را دوباره به قوانین زندگی خودمان عادت دهیم.

این حرف های تکراری، دردسرهای همیشگی همه والدین است؛ چون همه پدربزرگ ها و مادربزرگ ها فکر می کنند که بچه هایشان، با روش های تربیتی که در پیش گرفته اند، حتما نوه های عزیزتر از جان شان را می کُشند. این وسط، نوه ها، از موقعیت پیش آمده نهایت سوءاستفاده! را می کنند و حسابی، پنبه پدر و مادر را پیش پدربزرگ و مادربزرگ می زنند.

تنها راه والدین برای بهتر کردن اوضاع، نه درست کردن آن، حرف زدن است؛ آن هم با احترام، اما قاطعانه. ما هم همین راه را در پیش گرفته ایم و هم چنان تلاش می کنیم تا این دو جبهه! را به تعادل برسانیم. هیچ وقت از حرف زدن خسته نشوید؛ سرانجام، نتیجه خواهد داد.

منبع:ایران ویج


:: امتياز: نتيجه : 5 امتياز توسط 5 نفر مجموع امتياز : 19

:: بازديد : 2736
:: برچسب ها : مطلب درباره تربیت کودکان , آموزش تربیت کودکان , ۴ اشتباه در تربیت کودک , اشتباهات عمده در تربیت کودکان , مقاله درباره تربیت کودکان , تحقیق درباره تربیت کودکان , شیوه های اصولی تربیت کودکان , اشتباهات رایج در تربیت کودکان , عوارض تهدید کردن بچه ها , فواید تهدید کردن بچه ها , چرا نباید بچه ها را تهدید کرد , چرا نباید به بچه ها دروغ بگوییم , عوارض خراب کردن وجهه پدر ومادر توسط یکدیگر , چرا نباید به بچه ها رشوه بدهیم , راه کارهای پیشنهادی ما برای تربیت بهتر کودکان ,

:: ارسال شده در: تعلیم و تربیت کودک ,
:: مطالب مرتبط: آموزش تنها خوابیدن به کودکان , از سیگاری شدن فرزندتان پیشگیری کنید!!! , همه چیز درباره پرخاشگری کودکان در مدرسه , آموزش های قبل از مدرسه , اگر کودکتان به مدرسه نمیرود ... , قول های ممنوعه!!! , راه حل جو فراست برای کودکان خجالتی , آرام کردن کودکان نق نقو , فرزندانی مستقل تربیت کنیم , تقویت حواس پنجگانه کودک ,
نويسنده : علی حسین
تاريخ : [سه شنبه 21 آذر 1391 ] [ 9:34]
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
آخرين مطالب ارسالي
? زخم سینه در دوران شیردهی تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? بایدها و نبایدهای دعوای زناشویی تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? رنگ سال 2014 تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? لطفا این پنج جمله را به مجردها نگویید!!! تاريخ : جمعه 18 بهمن 1392
? سوزش ادرار در زنان تاريخ : جمعه 18 بهمن 1392
? پیامک روز ولنتاین تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? راه های افزایش انگیزه تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? مزوتراپی صورت تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? نحوه تمیز کردن گل مصنوعی تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? با این قوانین مد ، خوش تیپ باشیم تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
user
progress عضو شويد


progress فراموشي رمز عبور؟

progress عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد
ورزشی
آشپزی
هنری
کودکان و کودک داری
خانه داری
خانواده و ازدواج
سلامت و رِژیم
روانشناسی
اطلاعات عمومی
کامپیوتر
دین و معارف
آرایش و زیبایی
فروشگاه
easymoblog آمار مطالب
» کل مطالب : 1131
» کل نظرات : 496
stat آمار کاربران
» افراد آنلاين : 2
» تعداد اعضا : 528

onlineuser کاربران آنلاين

servertime آمار بازديد
» بازديد امروز : 261
» بارديد ديروز : 676
» ورودي گوگل امروز : 6
» ورودي گوگل ديروز : 5
» بازديد هفته : 1,526
» بازديد ماه : 35,626
» بازديد سال : 348,448
» بازديد کلي : 15,415,555