loading...
آموزشی ها
شکیبا بازدید : 2312 چهارشنبه 18 بهمن 1391 نظرات (0)

آموزشی ها

روزهاي زندگي ما، متأثر از رنگ هاست. طرح هاي تزييني اتاق مي توانند به روح ما طراوت ببخشند. لباس هاي ورزشي با رنگ هاي روشن، مي توانند سطوح انرژي بدن را افزايش دهند. رنگ غذا و بشقاب مي تواند محرك اشتها باشد. يك دسته نرگس زرد، در باغچه ي بهاري به ما شادي و شعف مي بخشد و رنگ هاي قرمز و نارنجي درختان پاييزي،‌ممكن است موجب سرگرمي مان شوند.

رنگ ها داراي تأثيرات قدرتمندي هستند و بطور مستقيم در سطوح پاييني افكار هوشيار، با ما صحبت مي كنند. رنگ هايي را كه براي لباس پوشيدن در سر كار، بازي كردن و براي طرح هاي تزييني منزلمان انتخاب مي كنيم، چيزهاي زيادي را در مورد ما به ديگران مي گويند. در ارتباط با رنگ هاي طبيعي ، رنگ هايي وجود دارد كه هر كدام از ما بايد از آنها پرهيز كنيم. به همين ميزان، برخي رنگ ها پيام هايي را در مورد ما ارسال مي كنند كه ما نمي خواهيم اين پيام ها منتشر شوند. اغلب اين تأثيرات ، به دليل اينكه ناگفتني (غير قابل توصيف) هستند، بسيار قدرتمندند.

 

 

زبان رنگ ها را مي شنويم، اما اغلب نمي توانيم بيان شان كنيم. تأثيرات آنها را احساس مي كنيم، بدون اينكه قادر باشيم آنها را توضيح دهيم. با وجود اين، هنگامي كه با رنگ ها هماهنگ مي شويم، ياد مي گيريم كه براي ابراز خود، به بهترين نحو از آنها استفاده كنيم.

رنگ ها بر روي انرژي و حالات روحي، رواني و جسمي ما تأثير مي گذارند. تأثيرات قدرتمند ارتعاش رنگ ها، بدن را در بر مي گيرد و درهايي را به سوي روح و روان مي گشايد. هر كدام از ما آدم هاي منحصر به فردي هستيم. شما با يافتن و استفاده ي درست از رنگ ها، مي توانيد رشد روحي و خود كفايي تان را ارتقاء دهيد و بر ترس ها و موانع ذهني تان غلبه كرده و خلاقيت هاي تان را شكوفا سازيد.

 

 

چگونه رنگ ها را مي بينيم؟

 

 

افراد با ديدي معمولي، قادرند ناخودآگاه رنگ ها را تشخيص دهند. رنگ هاي موجود در نور با شبكيه يي كه در پشت چشم قرار دارد، قابل تشخيص است. زماني كه اشعه ي نور وارد چشم مي شود، قبل از رسيدن به عدسي چشم، از مايعي آبكي به نام زلاليه عبور مي كند. اشعه ي نور توسط عدسي درون شبكيه، متمركز مي شود و محلي را كه دو سلول ويژه به نام ميل ياخته (rod) در عدسي چشم و ياخته هاي مخروطي در شبكيه ي چشم (cones) است، فعال مي كند. ميل ياخته ها دربرابر نور حساس ترند تا در برابر رنگ ها، آنها قادرند سايه هاي رنگ خاكستري را از هم تشخيص دهند، زيرا رنگ سفيد و سياه ، ديدن اشياء را براي ما در نور ضعيف دشوار مي كند. ياخته هاي مخروطي سه نوعند و هر كدام از آنها داراي رنگ دانه هايي هستند كه يكي از سه طول موج نور را جذب مي كنند: 1- طول موج بلند(قرمز و نارنجي) 2- طول موج متوسط (سبز) 3- طول موج كوتاه(آبي و بنفش) وقتي كه ياخته ي مخروطي با طول موج نور كه بسيار حساس است تماس پيدا مي كند، رنگ دانه ها شكافته مي شوند و اين فرآيند درآغاز حركتش به سوي مغز، به عصب بينايي ضربه وارد مي كند. اگر بيش از يك طول موج نوري وارد چشم شود، بيش از يك نوع ياخته برانگيخته مي شود. اگر شما فردي را با لباس زرد ببينيد، اشعه هاي نور، تركيبي از ميل ياخته هاي حساس به نور قرمز و سبز را فعال مي كند و پيامي كه ميل ياخته ها مي فرستند، پيام توصيف شده يي است كه توسط مغز به عنوان رنگ زرد ارسال مي شود.

 

 

مشاهده رنگ ها از ميان پوست بدن

 

 

برخي افراد نابينا به سادگي قادرند، رنگ هاي مختلف تكه هاي كاغذ يا پارچه را با كشيدن دست يا نوك انگشتان شان بر روي آن تشخيص دهند. آنها مي توانند طول موج نوري را كه از ميان پوست بدنشان مي گذرد، احساس كنند و بر اين اساس گفته اند كه برخي از رنگ ها خنك و برخي ديگر گرم هستند. ممكن است شما هم بتوانيد با تمرين، اين پديده را تجربه كنيد. چند پارچه رنگي چهارگوش را برداريد و روي يك ميز بياندازيد. با چشمان بسته روي گوشه هاي پارچه دست بكشيد. به تفاوتي كه از انرژي ها دريافت مي كنيد، حساس شويد. روزها و شايد هفته ها ، آزمايشات را تكرار كنيد. ببينيد مي توانيد بين انواع زمينه هاي انرژي و رنگ هاي خاص ارتباط برقرار كنيد؟

 

 

رنگ ها در اوقات نياز به ما كمك مي كنند

 

 

علاوه بر تمايلات ثابتي كه نسبت به يك نوع رنگ داريم، ممكن است در اوقاتي كه احساس خستگي، فشار و نياز عاطفي مي كنيم،‌ به سوي يك رنگ خاص كشيده شويم. ما براي برقراري تعادل بر روي انرژي هاي بدنمان ، نيازمند ارتقاء قدرت ارتعاشي رنگ هاي خاص هستيم. به طور خيلي ساده، همه ي ما تأثيرات پوشيدن يك لباس به رنگ قرمز، بنفش شاهانه، طلايي يا نقره يي درخشان را در يك ميهماني احساس مي كنيم كه قادرند به ما جان تازه يي ببخشند،‌حتي اگر خسته و بي حال باشيم.

 

 

رنگ هاي متعلق به شما

 

 

هر يك از ما داراي رنگ آميزي بخصوصي هستيم كه همان رنگ طبيعي ما است و شامل رنگ چشم، پوست و مو مي شود. اين رنگ ها ممكن است از خانواده، يكي از اجداد يا از طريق يك ژن بازگشتي يا غير غالب از نسلي به نسل ديگر به ما به ارث رسيده باشد. عوامل ديگري نيز مي توانند در اين امر نقش داشته باشند. براي مثال، اگر شما در آب و هواي مديترانه يي بزرگ شده باشيد، رنگ پوستتان در آن منطقه تيره تر مي شود يا به خاطر اينكه طولاني مدت در معرض نور آفتاب بوده ايد، رنگ موهايتان روشن شود. همچنين بيماري ها بر روي رنگ پوست و موي تان تأثير مي گذارد. اما كشش ما به سمت رنگ هايي خاص، از روي تصميمات آگاهانه يي است كه با رنگ پوست و موي مان در ارتباط است. ما از روي سطوح غريزي مان به سمت رنگ ها كشيده مي شويم. شايد اين امر به خاطر اين است كه رنگ ها، نيرويي قدرتمند و غير كلامي را در مورد شخصيت و ديدمان نسبت به زندگي ابراز مي كند.

 

 

خودتان را بهتر بشناسيد

 

 

اگر نسبت به يك رنگ خاص، تمايل شديدي داريد، شما داراي صفات ويژه يي در ارتباط با آن رنگ هستيد.

 

 

قرمز: بيرون گرا، هيجاني،‌ احساساتي، حساس، پرانرژي

 

نارنجي: مستقل، با اراده، خود آغاز

 

سبز: حساس، هوشيار، ‌سياستمدار، مواظب،‌ با احتياط

 

زرد: توانا، تيزهوش، خودانگيز، رازدار، داراي رابطه خوب با ديگران

 

آبي: خلاق، خيال پرداز، داراي احساسات عميق، صادق

 

بنفش: دلسوز ، بصير، داراي معيارهاي بالا

 

سفيد: روشنفكر،‌ كمال گرا، خوش بين، خود استوار

 

سياه: داراي اعتماد به نفس، پر از نظر و عقيده، مستقل، پردازشگر قدرت دروني

 

 

اگر يك روز كامل در خانه كار كرده ايد و مي توانيد محلي براي استراحت كردن انتخاب كنيد،‌ ممكن است يك اتاق را بر ديگر اتاق ها به خاطر اثر متقابلي كه نوع رنگ اتاق با حس و حالتان دارد، ترجيح دهيد. اگر مجبوريد كه با غم از دست دادن كسي يا يك ضربه ي سخت كنار بياييد،‌ ممكن است آرامش را در رنگ سبز،‌ رنگي كه به قلب آرامش مي دهد بيابيد. شايد اگر در محيط روستا قدم بزنيد يا يك لباس يا روسري به رنگ سبز بپوشيد، شما را آرام كند. به همين ترتيب،‌ ممكن است نسبت به يك رنگ، بطور شديد عكس العمل متضادي داشته باشيد. شما مي توانيد از يكي كردن رنگ هاي مكمل استفاده كنيد. براي مثال، اگر در يك برهه از زمان در زندگي تان، احساس واكنش منفي نسبت به رنگ نارنجي داريد، به يك شيء آبي نگاه كنيد يا لباس آبي بپوشيد يا آويزي به رنگ آبي خريده و در منزلتان نصب كنيد. حساسيت هاي تان را به واكنش هاي بدنتان نسبت به رنگ ها افزايش داده و غرايزتان را دنبال كنيد.

 

 

رنگ هاي وابسته به طبيعت شما

 

 

رنگ ها ، وابسته به طبيعت شما هستند و معمولاً بر روي رنگ لباسي كه مايليد بپوشيد، تأثير عميقي مي گذارد.

 

 

- افرادي كه داراي موهاي بلوند و طلايي با چشمان سبز، آبي يا خاكستري هستند، معمولاً جذب رنگ هاي آبي و سبز مي شوند.

 

 

- افرادي كه چشماني به رنگ قهوه يي با مو و پوستي تيره دارند، اغلب رنگ هاي روشن و زنده را انتخاب مي كنند.

 

 

- افرادي كه موهاي قرمز دارند، گروهي هستند كه رنگ آبي و سبز را ترجيح مي دهند.

منبع : بیتوته

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1131
 • کل نظرات : 496
 • افراد آنلاین : 10
 • تعداد اعضا : 528
 • آی پی امروز : 366
 • آی پی دیروز : 339
 • بازدید امروز : 1,105
 • باردید دیروز : 2,944
 • گوگل امروز : 3
 • گوگل دیروز : 11
 • بازدید هفته : 10,745
 • بازدید ماه : 23,990
 • بازدید سال : 188,976
 • بازدید کلی : 16,639,429
 • تبلیغات