آموزشی ها

۱۰ عارضه دهانی داروها   همه می دانیم غذاهایی که مصرف می کنیم، روی وضعیت دهان ما اثر می گذارند، اما آیا داروها هم می توانند اثری روی دهان و دندان ها داشته باشند؟ دفعه بعد که خواستید دارویی بخورید، از خود بپرسید: «این دارو چه اثری روی دهان و دندان های من دارد؟» همه داروها برای درمان به کار می روند اما همه آنها (چه خوراکی چه تزریقی، چه نسخه ای و چه بی نسخه) آثار جانبی متعددی دارند…تاثیر آنها در بسیاری موارد، روی دهان و دندان هاست. تخمین زده می شود ۴۰ درصد افراد، حداقل یک دارو مصرف می کنند…

banner
براي اطلاع از آپديت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

آموزشی ها

۱۰ عارضه دهانی داروها  

همه می دانیم غذاهایی که مصرف می کنیم، روی وضعیت دهان ما اثر می گذارند، اما آیا داروها هم می توانند اثری روی دهان و دندان ها داشته باشند؟ دفعه بعد که خواستید دارویی بخورید، از خود بپرسید: «این دارو چه اثری روی دهان و دندان های من دارد؟» همه داروها برای درمان به کار می روند اما همه آنها (چه خوراکی چه تزریقی، چه نسخه ای و چه بی نسخه) آثار جانبی متعددی دارند…

تاثیر آنها در بسیاری موارد، روی دهان و دندان هاست. تخمین زده می شود ۴۰ درصد افراد، حداقل یک دارو مصرف می کنند که روی دهان و دندان هایشان اثر می گذارد. با بالا رفتن سن، این احتمال بیشتر می شود. به همین دلیل لازم است علاوه بر پزشک، دندان پزشک نیز بداند بیمار چه داروهایی مصرف می کند. آشنایی دندان پزشک با این داروها و عوارض احتمالی آنها به او کمک می کند تشخیص دقیق تری بدهد و درمان مناسب را انتخاب کند.

در این مطلب به ۱۰ مورد از رایج ترین عوارض دهانی داروها اشاره می کنیم:

۱. خشکی دهان

بزاق، فقط آب دهان نیست بلکه حاوی موادی است که باعث حفاظت از دندان ها و دهان در برابر عوامل بیماری زا می شود اما برخی داروها باعث کم شدن آن و خشکی دهان می شوند. بیش از ۴۰۰ نوع دارو این اثر جانبی را دارند. وقتی بزاق کافی وجود نداشته باشد، بافت های دهان ملتهب و تحریک و خطر عفونت، بیماری لثه و پوسیدگی دندان ها بیشتر می شود. بعضی داروهای مسبب خشکی دهان آنتی هیستامین ها، داروهای ضدافسردگی، داروهای پارکینسون، داروهای آلزایمر، بعضی مسکن ها، بعضی داروهای

ضد?فشارخون، داروهای ضدصرع، ضداضطراب ها، داروهای ضدتهوع و داروهای مخدر هستند.

خشکی دهان می تواند بسیار آزاردهنده باشد و مشکلات فراوانی برای بیمار ایجاد کند. نوشیدن مایعات فراوان، جویدن آدامس های بدون قند و قرار دادن قطعه های کوچک یخ در دهان تا حدی می تواند مشکلات این بیماران را کم کند.

۲. عفونت قارچی

مصرف بعضی داروها باعث بروز عفونت قارچی (کاندیدیاز) در دهان می شود؛ مثل داروهای مصرفی در درمان آسم (اسپری های استنشاقی)، بعضی آنتی بیوتیک ها و داروهای شیمی درمانی بنابراین لازم است پزشک به بیمار آموزش دهد بعد از استفاده از این داروها به خصوص اسپری ها، دهان خود را با آب بشوید تا احتمال بروز مشکل کمتر شود.

۳. افزایش حجم لثه

بعضی داروها باعث افزایش حجم لثه می شوند، درنتیجه لثه روی دندان ها را می پوشاند و محیط مناسبی برای باکتری ها ایجاد می کند که می تواند باعث بیماری های لثه شود. این داروها شامل فنی تویین (ضدصرع)، سیکلوسپورین (برای جلوگیری از رد پیوند)، بعضی داروهای فشارخون (نفیدیپین، وراپامیل و دیلتیازم) است. احتمال بروز این آثار در مردها بیشتر است؛ به خصوص اگر پلاک میکروبی وجود داشته باشد، این احتمال بیشتر می شود. رعایت بهداشت و مراجعه منظم به دندان پزشک به کاهش این اثر کمک می کند.

۴. التهاب لایه داخلی دهان

«موکوزیت» التهاب بافت مرطوب دهان و لوله گوارش است. این وضعیت اغلب بعد از شیمی درمانی بروز می کند. پزشکان معتقدند بعضی داروهای شیمی درمانی تغییرات بیولوژیکی ایجاد می کنند که باعث آسیب به سلول ها می شود. موکوزیت التهابی دردناک در قسمت دهان و زبان است و می تواند زخم های دهانی، خونریزی و درد ایجاد کند. این شرایط اغلب باعث مختل شدن غذا خوردن فرد می شود. اگر بیمار بعد از شیمی درمانی الکل بنوشد، سیگار بکشد، به بهداشت دهان خود توجه نکند، مبتلا به دیابت، ایدز یا بیماری کلیوی باشد، بیشتر احتمال دارد دچار موکوزیت شود.

۵. زخم های دهانی

زخم دهان، درون دهان یا روی زبان دیده می شود. زخم های دهانی را به دهانه آتشفشان تشبیه می کنند چون سوراخی در وسط دارند و کناره هایشان برجسته است. داروهای شیمی درمانی که باعث موکوزیت می شوند، می توانند زخم های دهانی نیز ایجاد کنند. سایر داروها عبارتند از: آسپیرین، پنی سیلین، فنی تویین و بعضی آنتی بیوتیک های دیگر.

۶ تغییر حس چشایی

گاهی دارو می تواند باعث تغییر در حس مزه غذاها شود؛ مثلا مزه فلز، شوری یا تلخی در دهان ایجاد کند. این تغییرات حس چشایی در افراد مسنی که چند دارو را با هم مصرف می کنند، بیشتر است. این وضعیت اغلب موقت است و با قطع مصرف دارو از بین می رود. از جمله این داروها می توان به داروهای شیمی درمانی، داروهای آنتی هیستامین، بعضی آنتی بیوتیک ها (مثل آمپی سیلین و تتراسایکلین)، داروهای ضدقارچ (مثل آمفوتریسین B)، داروهای ضدآسم، داروهای فشارخون (دیلتیازم)، کورتون ها، داروهای ضدصرع و محصولات ترک سیگار (مثل پچ نیکوتین) اشاره کرد.

۷. پوسیدگی دندان و صدمه به مینا

شکر، یکی از مواد افزودنی در بسیاری داروهاست. از ویتامین ها گرفته تا شربت های ضدسرفه و…. و استفاده طولانی مدت از این داروهای شیرین می تواند باعث پوسیدگی دندان ها شود بنابراین لازم است بعد از مصرف این داروها، دهان را با آب شست یا در صورت امکان از انواع غیرشیرین آنها استفاده کرد. این خطر به خصوص در کودکان بیشتر است و اگر کودک باید چنین داروهایی را به مدت طولانی مصرف کند، لازم است به او یادآوری شود هر بار دهانش را بشوید تا دندان ها در معرض پوسیدگی قرار نگیرند.

آسپیرین، دارویی اسیدی است و جویدن آن می تواند باعث آسیب دیدن مینا شود. این دارو را باید طبق دستور پزشک مصرف کرد و آن را کنار یا روی دندان ها قرار نداد. بعضی از داروهای استنشاقی آسم نیز اسیدی هستند و در صورت مصرف طولانی مدت ممکن است باعث صدمه به مینا شوند.

۸. تغییر رنگ دندان

در دهه ۵۰ میلادی، پزشکان دریافتند مصرف تتراسایکلین در دوران بارداری مادر، باعث تغییر رنگ قهوه ای دندان ها در فرزند او می شود. تتراسایکلین در کلسیمی که بدن برای ساخت دندان استفاده می کند، ته نشین می شود و زمانی که دندان می روید، رنگ زرد دارد و سپس در معرض نورخورشید، قهوه ای می شود. البته اگر تتراسایکلین بعد از شکل گیری همه دندان ها مصرف شود، تغییر رنگ ایجاد نمی کند. امروزه مصرف این دارو در بارداری و برای کودکان کم سن توصیه نمی شود. بعضی از داروهایی که باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند، کلرهگزیدین (دهانشویه)، داکسی سایکلین و تتراسایکلین هستند.

فلوراید نیز ماده ای است که باعث استحکام دندان ها می شود. اما فلوراید زیاد هم می تواند تغییر رنگ و لکه های سفیدی بر سطح مینا ایجاد کند و در موارد شدیدتر، باعث «فلوروزیس» شود که در آن لکه های قهوه ای رنگی روی دندان ها به وجود می آیند. کودکانی که خمیردندان را دائم قورت می دهند و افرادی که از فلوراید زیاد (هم در آب و هم به صورت قرص) استفاده می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به فلوروزیس هستند.

۹. خونریزی

مصرف بعضی داروها مثل آسپیرین و داروهای ضدانعقاد، با جلوگیری از ایجاد لخته باعث خونریزی در قسمت دهان می شود. این مشکل به خصوص در زمانی که نیاز به جراحی لثه وجود دارد، مشکل ساز خواهد شد بنابراین حتما باید مصرف آنها را به دندان پزشک اطلاع داد.

۱۰. پوکی استخوان

بعضی داروها باعث کم شدن تراکم استخوان می شوند این مشکل به خصوص در زمان قرار دادن ایمپلنت در فک، می تواند باعث بروز مشکلاتی شود.
        
    
    
ترجمه:دکتر آیدا روشن ضمیر
منابع: WebMD، ADA     

منبع:ایران ویج


:: امتياز: نتيجه : 5 امتياز توسط 5 نفر مجموع امتياز : 15

:: بازديد : 2928
:: برچسب ها : آیا داروها بر روی دهان و دندان اثر دارند؟ , ۱۰ مورد از رایج ترین عوارض دهانی داروها , خشکی دهان , عفونت قارچی , افزایش حجم لثه , التهاب لایه داخلی دهان , زخم های دهانی , تغییر حس چشایی , پوسیدگی دندان و صدمه به مینا , تغییر رنگ دندان , خونریزی , پوکی استخوان , عوارض رایج داروها , شناخت رایج ترین عوارض داروها , عوارض داروهای مهم , مقاله درباره عوارض داروها , تحقیق درباره عوارض داروها , مطلب درباره عوارض داروها ,

:: ارسال شده در: بیماری کودک , مقالات پزشکی ,
:: مطالب مرتبط: پیچ خوردگی بیضه , علل دندان قروچه کودکان , شايد كودك شما ديابتي باشد! , آشنایی با 17 بیماری در کودکان , با دلایل گریه کودکان آشنا شوید , نکات مهم برای دارو دادن به کودکان , علائم عفونت گوش در کودکان , چرا نوزادان زردی می گیرند؟ , 12 مشکل رایج در پوست نوزاد , چگونه جلوی سرما خوردن بچه ها را بگیریم؟ ,
نويسنده : علی حسین
تاريخ : [سه شنبه 21 آذر 1391 ] [ 19:24]
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
آخرين مطالب ارسالي
? زخم سینه در دوران شیردهی تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? بایدها و نبایدهای دعوای زناشویی تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? رنگ سال 2014 تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? لطفا این پنج جمله را به مجردها نگویید!!! تاريخ : جمعه 18 بهمن 1392
? سوزش ادرار در زنان تاريخ : جمعه 18 بهمن 1392
? پیامک روز ولنتاین تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? راه های افزایش انگیزه تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? مزوتراپی صورت تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? نحوه تمیز کردن گل مصنوعی تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? با این قوانین مد ، خوش تیپ باشیم تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
user
progress عضو شويد


progress فراموشي رمز عبور؟

progress عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد
ورزشی
آشپزی
هنری
کودکان و کودک داری
خانه داری
خانواده و ازدواج
سلامت و رِژیم
روانشناسی
اطلاعات عمومی
کامپیوتر
دین و معارف
آرایش و زیبایی
فروشگاه
easymoblog آمار مطالب
» کل مطالب : 1131
» کل نظرات : 496
stat آمار کاربران
» افراد آنلاين : 1
» تعداد اعضا : 528

onlineuser کاربران آنلاين

servertime آمار بازديد
» بازديد امروز : 231
» بارديد ديروز : 437
» ورودي گوگل امروز : 1
» ورودي گوگل ديروز : 1
» بازديد هفته : 668
» بازديد ماه : 1,301
» بازديد سال : 352,288
» بازديد کلي : 15,419,395