آموزشی ها

در این مطلب برای شما کاربران آموزشی ها نکات بسیار مهم و آداب استفاده از آسانسور را آماده کرده ایم . اغلب افراد استفاده صحیح و درست از آسانسور را نمی دانند و بسیاری از سانحه ها از همین موضوع ناشی می شود.ايمني آسانسورها معمولا جدي گرفته نمي‌شود. دليل صحت اين ادعا نيز قرارگيري حوادث آسانسور جزو ده سانحه پرتكرار ايستگاه‌هاي آتش‌نشاني طي يك دهه اخير است. در نظر اغلب افراد، كاركردن آسانسور دليل ايمني آن است و اگر هم كار نكند بايد براي تعمير آن اقدام كرد. در اين شرايط ايمني فراموش مي‌شود…

banner
براي اطلاع از آپديت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

آموزشی ها

در این مطلب برای شما کاربران آموزشی ها نکات بسیار مهم و آداب استفاده از آسانسور را آماده کرده ایم . اغلب افراد استفاده صحیح و درست از آسانسور را نمی دانند و بسیاری از سانحه ها از همین موضوع ناشی می شود.

ايمني آسانسورها معمولا جدي گرفته نمي‌شود. دليل صحت اين ادعا نيز قرارگيري حوادث آسانسور جزو ده سانحه پرتكرار ايستگاه‌هاي آتش‌نشاني طي يك دهه اخير است. در نظر اغلب افراد، كاركردن آسانسور دليل ايمني آن است و اگر هم كار نكند بايد براي تعمير آن اقدام كرد.


در اين شرايط ايمني فراموش مي‌شود و ضرورت بازديدهاي دوره‌اي از كاركرد مكانيكي، فيزيكي و الكترونيكي آسانسورها امري غريب به نظر مي‌رسد! آسانسورها در اماكن مسكوني و آپارتمان‌ها جزو مشاع ساختمان محسوب مي‌شوند و رسيدگي به امور آنها بر عهده مدير ساختمان است. به دلايل فني و فرهنگي و البته اقتصادي به ايمني آسانسورها توجه نمي‌شود و اين وسايل كاربردي خطري در كمين جان و سلامت كاربرانشان است.

ضعف ايمني در آسانسورها فقط به مسائل فني آنها بازنمي‌گردد و برخي بي‌توجهي‌هاي ناشي از كمبود آگاهي‌هاي ايمني و نارسايي‌هاي فرهنگي و رفتاري نيز در اين حوزه موثرند. اگر هر روز از آسانسور محل سكونت يا كار خود استفاده مي‌كنيد و فقط كاركردن آن برايتان مهم است تا مجبور نباشيد از پله‌ها بالا و پايين برويد بدانيد كه غفلت مي‌كنيد. ايمني آسانسور از كار كردن آن مهم‌تر است همان‌طور كه قدرت ترمزگيري خودرو از توان شتاب‌گيري آن مهم‌تر است.

 

ايمني آسانسورها


آسانسورهاي مدرن ايمن هستند ولي در اغلب آسانسورهاي قديمي از ايمني خبري نيست، مگر اين كه براي افزايش ايمني بازسازي و تجهيز شده، باشند. آسانسورها بايد مجهز به قفل ضدسقوط باشند.

اين وسيله ابزاري مكانيكي و ساده است كه مي‌توان آن را به كابين آسانسورها اضافه كرد. داشتن زنگ خطر براي درخواست كمك در صورت محبوس‌شدن، برق اضطراري و زنگ خطر اضافه بار نيز براي آسانسورها در ساختمان‌هاي مسكوني و تجاري ضروري است. بخشي از حوادث سقوط آسانسور به دليل اضافه‌وزن و ظرفيت است. گاهي تمام مهمانان يك واحد مسكوني به صورت دسته‌جمعي داخل آسانسور مي‌شوند و نداشتن آلارم ظرفيت حادثه‌اي تلخ به بار مي‌آورد.

هزينه‌هاي ايمني


سرويس‌هاي دوره‌اي آسانسورها از سوي افراد مجاز تضميني بر رعايت حداقل ايمني در كاركرد آنهاست. فواصل سرويس‌هاي دوره‌اي از سوي كارخانه سازنده تعيين و در دفترچه‌هاي مشخصات فني آسانسورها ذكر مي‌شود. با اين حال در اغلب اماكن مسكوني به دليل هزينه‌بربودن سرويس دوره‌اي كه ضروري و حياتي هم هست، به فراموشي سپرده مي‌شود.

مراقب باشيد


پيش از سوار شدن به آسانسور دقت كنيد اتاقك آن جلوي رويتان باشد. بخشي از حوادث آسانسور از سوار شدن با عجله و سقوط به چاه آسانسور به دليل حاضرنبودن اتاقك آن در محل بازشدن درهاست. اجازه ندهيد كودكان با آسانسور بازي كنند. همچنين اجازه ندهيد به تنهايي سوار آسانسور شوند. حمل بار و اجسام سنگين با آسانسور با خطر تجاوز از ظرفيت وزني مجاز همراه است. در صورتي كه در ساختمان تنها هستيد از آسانسور استفاده نكنيد.

هنگام شست‌وشوي راه‌پله‌ها مراقب باشيد آب و مواد شوينده به چاه آسانسور نفوذ نكند. اين كار علاوه بر ايجاد مشكل براي كاركرد فني آسانسور و احتمال اتصالي در سيم‌هاي كنترلي و الكترونيكي با خطر فرسودگي تدريجي سطوح قطعات متحرك بر اثر خوردگي توسط مواد شيميايي موجود در شوينده‌ها همراه است.

وقتي همه‌جا تاريك مي‌شود!


اگر در آسانسور گير افتاديد و محبوس شديد خونسردي خود را حفظ كنيد. در اتاقك آسانسور جريان هواي كافي براي تنفس وجود دارد و نبايد در اين باره نگران شد. از زنگ خطر استفاده كنيد و اگر كار نكرد يا اصلا موجود نبود با تلفن همراه با ديگراني كه در ساختمان هستند تماس بگيريد. اگر هيچ راهي براي تماس با ديگران نداشتيد فرياد بزنيد، به در بكوبيد و كمك بخواهيد، اما بالا و پايين نپريد و خود را به در و ديواره‌ها نكوبيد.

 

از آسانسور استفاده نكنيد!


هنگام بروز آتش‌سوزي در ساختمان‌هاي بلند و آپارتمان‌ها استفاده از آسانسور براي پايين‌آمدن و فراركردن با خطر مسموميت و مرگ با گازهاي سمي همراه است.

چاه آسانسور در اين مواقع در نقش هواكش گازهاي سمي و دود ناشي از احتراق عمل مي‌كند و متاسفانه حريق ساختمان‌هاي بلندمرتبه به دليل ضعف آگاهي عمومي، تلفات جاني را هم در پي دارد. ساختمان‌هاي بلندمرتبه بايد به پله‌هاي فرار اضطراري مجهز باشند و در صورت نبود اين تجهيزات بايد فقط از راه‌پله‌ها براي خروج استفاده شود.

آداب آسانسورسواري!

 

  • آسانسورها جزو اماكن وقوع جرم محسوب مي‌شوند. در ساختمان‌هاي خلوت كه براي كار خاصي به آنها مراجعه مي‌كنيد درباره استفاده از آسانسور مراقب باشيد. حتي‌الامكان كنار دكمه‌هاي كنترلي بايستيد.

 

  • اگر در ميان طبقات كسي وارد شد اجازه بدهيد اول او دكمه مربوط به طبقه مورد نظرش را بزند. در صورت مشكوك‌شدن به كسي در اتاقك آسانسور به همراه فرد ديگري در يكي از طبقات از آسانسور خارج شويد.

 

  • آسانسورهاي شلوغ و پرتردد اماكن عمومي مانند بيمارستان‌ها و حتي اماكن تجاري نظير شركت‌ها مي‌تواند به محلي مناسب براي فعاليت جيب‌برها تبديل شود.

 

  • نزديكي فيزيكي افراد به يكديگر در اتاقك آسانسور به جيب‌برها اجازه مي‌دهد پنهان از چشم حاضران و حتي دوربين‌هاي مداربسته به دزدي بپردازند. پس مراقب وسايل و جيب خود باشيد.

منبع : جام جم آنلاین


:: امتياز: نتيجه : 0 امتياز توسط 0 نفر مجموع امتياز : 0

:: بازديد : 4207
:: برچسب ها : آسانسور , آداب استفاده از آسانسور , اسانسور , اطلاعات عمومی , کلیک کنید , نکات مهم , نکات مهم استفاده از آسانسور , ايمني آسانسورها , ايمني آسانسور , آداب آسانسورسواري , دزدی در آسانسور , سرفت در آسانسور , جلوگیری از سانحه , ایمن بودن آسانسور , استفاده از آسانسور , ایمنی , نکات مهم هنگام استفاده از آسانسور , نکات آسانسور , نکات مهم آسانسور ,

:: ارسال شده در: سلامت و رِژیم , اطلاعات عمومی ,
:: مطالب مرتبط: سوزش ادرار در زنان , همه چیز درباره آب درمانی , چهار گيـاه تقـويـت کنـنـده میل جنسـي , طعم‌ غذا در ترک سیگار موثر است , این بیماری ها در پاهایتان نهفته اند!!! , 8 ماده غذایی با خاصیت ضد درد , 7 ماده غذایی مفید برای خانم ها , گوش هایتان خوب نمیشنود؟!؟ , عطسه تان را نخورید ... کر میشوید!!! , خواص ژله ,
نويسنده : پارسا
تاريخ : [دوشنبه 02 بهمن 1391 ] [ 18:46]
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
آخرين مطالب ارسالي
? زخم سینه در دوران شیردهی تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? بایدها و نبایدهای دعوای زناشویی تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? رنگ سال 2014 تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? لطفا این پنج جمله را به مجردها نگویید!!! تاريخ : جمعه 18 بهمن 1392
? سوزش ادرار در زنان تاريخ : جمعه 18 بهمن 1392
? پیامک روز ولنتاین تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? راه های افزایش انگیزه تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? مزوتراپی صورت تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? نحوه تمیز کردن گل مصنوعی تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? با این قوانین مد ، خوش تیپ باشیم تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
user
progress عضو شويد


progress فراموشي رمز عبور؟

progress عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد
ورزشی
آشپزی
هنری
کودکان و کودک داری
خانه داری
خانواده و ازدواج
سلامت و رِژیم
روانشناسی
اطلاعات عمومی
کامپیوتر
دین و معارف
آرایش و زیبایی
فروشگاه
easymoblog آمار مطالب
» کل مطالب : 1131
» کل نظرات : 496
stat آمار کاربران
» افراد آنلاين : 4
» تعداد اعضا : 528

onlineuser کاربران آنلاين

servertime آمار بازديد
» بازديد امروز : 328
» بارديد ديروز : 349
» ورودي گوگل امروز : 2
» ورودي گوگل ديروز : 1
» بازديد هفته : 4,068
» بازديد ماه : 26,228
» بازديد سال : 26,228
» بازديد کلي : 15,600,502