آموزشی ها

اگر نفس عمیق، کلاس های هفتگی حرکات کششی ذهن و جسم (یوگا) و معاشرت با دوستان کمکی به آرامش شما نمی کند، اشکال از شما نیست. مطالعات جدید نشان داده، این روش های مقابله با استرس و اضطراب که قاعدتا باید در کاهش این مشکلات کارساز باشند در واقع فایده زیادی ندارند. تحقیقات جدید دانشمندان حقایق جدیدی را درباره استرس و راه های کاهش آن مشخص کرده است. پس اگر شما هم برای کاهش استرس و اضطراب خود با مشکل روبه رو هستید این مقاله را از دست ندهید.● قبلا می گفتند…  موقع عصبانیت به تختخواب نروید  امروز معتقدند……

banner
براي اطلاع از آپديت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

آموزشی ها

اگر نفس عمیق، کلاس های هفتگی حرکات کششی ذهن و جسم (یوگا) و معاشرت با دوستان کمکی به آرامش شما نمی کند، اشکال از شما نیست. مطالعات جدید نشان داده، این روش های مقابله با استرس و اضطراب که قاعدتا باید در کاهش این مشکلات کارساز باشند در واقع فایده زیادی ندارند. تحقیقات جدید دانشمندان حقایق جدیدی را درباره استرس و راه های کاهش آن مشخص کرده است. پس اگر شما هم برای کاهش استرس و اضطراب خود با مشکل روبه رو هستید این مقاله را از دست ندهید.

● قبلا می گفتند…

 موقع عصبانیت به تختخواب نروید

 امروز معتقدند…

 همان موقع بگیر بخواب!

وقتی عصبانی و ناراحت هستیم و دل مان می خواهد به هر ترتیبی کمی اعصاب مان آرام شود یکی از راه هایی که معمولا امتحان نمی کنیم خوابیدن است. اغلب مردم از ترس این که خواب شان به هم بریزد یا صبح با اعصاب خراب از خواب بیدار شوند موقع عصبانیت یا استرس از خوابیدن پرهیز می کنند. گرچه در بسیاری موارد استرس یا اضطراب جلوی خواب را می گیرد اما تحقیقات جدید نشان داده اگر خواب تان می آید و دچار استرس هم هستید خوابیدن گزینه بسیار مناسبی است.وقتی ناراحت هستید بخشی از مغز که به آن «آمیگدالا» می گویند حالت برانگیختگی و آمادگی برای جنگ و گریز در بدن ایجاد می کند.

در چنین شرایطی توانایی شما برای تصمیم گیری منطقی و صحیح به شدت کاهش می یابد. بنابراین خاموش کردن مغز تا زمان آرامش و سپس تصمیم گیری در زمان آرامش کار درستی است. مشکل اینجاست که شما نمی توانید به همین راحتی از سیستم عصبی خود بخواهید آرام شود تا بتوانید درست تصمیم بگیرید. بنابراین در چنین شرایطی چند ساعت خواب خود به خود برافروختگی شما را کاهش می دهد.خواب یک پادزهر بسیار قدرتمند برای استرس است و پس از یک خواب عمیق مغز آمادگی بسیار بیشتری برای دقت و تصمیم گیری خواهد داشت.

 ● قبلا می گفتند…

 موقع استرس یک جا بنشین و ریلکس کن

 امروزه معتقدند…

 هر کاری که دوست داری انجام بده

برای برخی از افراد مدیتیشن کاری پر رمز و راز برای رسیدن به آرامش و سکوت است ولی برای بسیاری دیگر این کار صرفا باعث تشدید عصبانیت و اضطراب می شود. شاید باورکردنش مشکل باشد ولی نتایج مطالعه ای که به تازگی در ژورنال روان شناسی بالینی به چاپ رسیده نشان می دهد ۵۴ درصد شرکت کنندگان در تحقیق گزارش کرده اند که موقع مدیتیشن مضطرب می شوند. برخی متخصصان معتقدند هیچ مدرک علمی مستندی وجود ندارد که نشان دهد مدیتیشن واکنش های توام با استرس بدن را بهتر از روش های دیگر کاهش می دهد.

در چنین شرایطی هر کاری که باعث شود شما از افکار خود رها شوید می تواند به ایجاد آرامش کمک کند. تحقیقات دانشمندان دانشگاه بوستون نشان داده یکی از این راه ها شکستن زنجیره افکار و کارهایی است که شما هر روز به طور معمول انجام می دهید چون بسیاری از استرس های روزمره از همین افکار و برنامه های روتین و عادی به ما منتقل می شود. در حالی که برای برخی از مردم مدیتیشن واقعا باعث ایجاد آرامش و کاهش استرس می شود. برای برخی دیگر فعالیت هایی که توجه شما را از وضعیت فعلی منحرف کند مفید خواهد بود از جمله آرام دویدن، شنا، نقاشی، راه رفتن، بافتنی بافتن یا دعا کردن؛ همه این کارها می تواند در نهایت باعث آرامش ذهنی و کاهش استرس شود.

● قبلا می گفتند…

 خودت را کنترل کن

 امروزه معتقدند…

 خودت را بروز بده

به یک خانم از زمان کودکی آموزش می دهند که خودش را کنترل کند و وقتی به مرحله بزرگسالی می رسد پیش خودش فکر می کند نشان دادن عصبانیت و ناراحتی کاری نادرست است و به قول معروف از یک خانم بعید است اما مطالعات جدید چیزی خلاف آن را می گوید. نتایج یک تحقیق منتشر شده در ژورنال روان پزشکی بیولوژیکی نشان می دهد، بروز احساسات در چهره مثل ترس و خشم ممکن است باعث شود مغز هورمون کورتیزول کمتری آزاد کند.کورتیزول که از آن با عنوان هورمون استرس یاد می شود می تواند باعث بروز چاقی، تحلیل استخوان و بیماری قلبی شود.

متخصصان متفق القول هستند که خشم و عصبانیت مزمن می تواند باعث افزایش فشار خون و بیماری عروق کرونری قلب شود اما نتایج تحقیقات اخیر نشان داده، بروز دادن آزردگی در اثر عصبانیت های کوچک و کم اهمیت مثل گیر افتادن در ترافیک می تواند فشار و تاثیر مخرب استرس را کاهش دهد. علت این است که خشم به نوعی باعث بروز حسی از کنترل و تسلط روی شرایطی ناخوشایند می شود که باعث آزار و ناتوانی ما شده است. بنابراین بروز منطقی خشم و عصبانیت در مجموع می تواند به نفع ساختار فیزیولوژیک بدن باشد.

 ● قبلا می گفتند….

 هیچ وقت با غذا خودت را تسکین نده

 امروزه معتقدند…

 اگر ناراحتی شکلات بخور!

همه با این هشدار مهم آشنا هستند که خوردن تنقلات شیرین و بستنی یکی از بدترین راه ها برای برطرف کردن ناراحتی و اضطراب ذهنی است و می تواند به اضطراب بیشتر منتهی شود اما برای این قانون یک تبصره شیرین وجود دارد: خوردن یک تکه کوچک شکلات واقعا می تواند به شما کمک کند. نتایج جدیدترین تحقیقات منتشر شده در ژورنال تحقیقات تغذیه نشان می دهد زمانی که احساس ناامیدی و نگرانی دارید خوردن چند تکه شکلات تلخ می تواند باعث آرامش سیستم عصبی شود.

خبر بد برای آن هایی که عاشق شکلات شیرین هستند این است که محققان معتقدند فلاوینوئیدهای موجود درشکلات تلخ عامل ایجاد این حالت آرامش بخش است. در این مطالعه شرکت کنندگان تحت استرس که به مدت ۲ هفته روزانه ۴۲ گرم شکلات تلخ خورده بودند با کاهش سطح هورمون های استرس روبه رو شدند. چه راهی بهتر از خوردن یک دسر شکلاتی برای کاهش استرس سراغ دارید؟!

 ● قبلا می گفتند…

 درباره احساست حرف بزن

 امروزه معتقدند…

 توی خودت بریز

در شرایطی که همه در برنامه های پربیننده تلویزیونی شرکت می کنند و با صدای بلند همه اسرار و احساسات خود را با همه دنیا در میان می گذارند تصور بر این است که تنها راه مقابله با ناملایمات دنیا شریک کردن همه مردم در عواطف و احساسات است. ولی در این مورد حقیقت دقیقا برعکس است. سالیان سال است همه ما فکر می کردیم صحبت کردن درباره مشکلات همیشه بهتر است ولی در عین حال مدارک علمی مستندی هست که نشان می دهد این روش در مورد همه افراد کارایی ندارد.

در این زمینه محققان دانشگاه «کنت» وضعیت خانم هایی را مورد بررسی قرار دادند که به تازگی شوهر یا فرزند خود را از دست داده بودند. هدف این بود که ببینند این خانم ها چطور با این مشکل روحی کنار می آیند. آن ها متوجه شدند، افرادی که از حرف زدن یا فکر کردن درباره ناراحتی خود خودداری می کردند(روان شناسان به این کار کنار آمدن سرکوب شده می گویند) کمتر به مشکلات مربوط به سلامت عمومی مبتلا شدند، مثل گلودرد، اسهال و تنگی نفس.

این مسئله هم در کوتاه مدت و هم بلندمدت صادق بود. از سوی دیگر، این افراد بسیار سریع تر از افرادی که ناراحتی خود را با هم شریک شدند به کار و زندگی روزمره بازگشتند.متخصصان روان شناسی معتقدند، صحبت های یک نفر مسیر زندگی او را تعیین می کند. تحقیقات به وضوح نشان داده افرادی که به طور مدام در حال صحبت و شکایت از مشکلات خود هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند. نتیجه تحقیقات دانشمندان دانشگاه «میسوری» نشان داده، کسانی که به طور مداوم ناراحتی و ناامیدی خود را بروز می دهند بسیار بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی و اضطراب مداوم هستند.

البته این به این معنی نیست که شما باید هر اتفاق منفی و بدی را در خود نگه داشته و درباره آن صحبت نکنید. هیچ کس موافق انکار لحظات غم انگیز و اندوه بار زندگی نیست اما باید یاد گرفت توجه را از عوامل استرس زا منحرف کرد. این روش یک مکانیسم بسیار قدرتمند برای کنار آمدن با ناملایمات است. در واقع نباید گذاشت یک اتفاق غم انگیز زندگی ما را فلج کند. بنابراین بعد از سوگواری و گریستن های اولیه کم کم سعی کنید مثبت باشید، با دوستان خود معاشرت کنید و تغییرات کوچک در محل زندگی یا عادت های خود بدهید مثلا دیوارها را رنگ کنید یا ساعت خواب و بلند شدن را تغییر بدهید. اگر بتوانید این مهارت حیاتی را بکار ببندید بدون شک مرحله دشوار سوگواری را پشت سر خواهید گذاشت وگرنه تا مدتی نامعلوم در چنبره یاس و ناامیدی باقی خواهید ماند.

منبع:ایران ویج


:: امتياز: نتيجه : 1 امتياز توسط 1 نفر مجموع امتياز : 12

:: بازديد : 2383
:: برچسب ها : به راحتی مشکلات خود را حل خواهید کرد اگر , آموزش حل مشکلات , راه حل مشکلات , مشکلات زندگی در ایران , مشکلات زندگی در ایران چیست , رسیدن به آرامش , راه های رسیدن به آرامش , نکات رسیدن به آرامش , چیکار کنیم به آرامش برسیم , چه خوراکی هایی آرایش بخش هستن , خواص کاکایو , خواص شکلات , خواص شکلات چیست , فواید شکلات چیست ,

:: ارسال شده در: مهارت های زندگی , رازهای موفقیت ,
:: مطالب مرتبط: بایدها و نبایدهای دعوای زناشویی , لطفا این پنج جمله را به مجردها نگویید!!! , راه های افزایش انگیزه , احساسات هم زبان دارند!!! , با این روش ، شوهرتان نه نمیگوید ... , برای داشتن رابطه ای خوب با فرزندتان ، باید ... , پدران آینده بخوانند!!! , چگونه شوهر خود را خوشحال کنید!!! , با استرس مالی برخورد کنید , خانه ای صمیمی و عاشقانه داشته باشیم ,
نويسنده : علی حسین
تاريخ : [یکشنبه 14 آبان 1391 ] [ 12:40]
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
آخرين مطالب ارسالي
? زخم سینه در دوران شیردهی تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? بایدها و نبایدهای دعوای زناشویی تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? رنگ سال 2014 تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? لطفا این پنج جمله را به مجردها نگویید!!! تاريخ : جمعه 18 بهمن 1392
? سوزش ادرار در زنان تاريخ : جمعه 18 بهمن 1392
? پیامک روز ولنتاین تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? راه های افزایش انگیزه تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? مزوتراپی صورت تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? نحوه تمیز کردن گل مصنوعی تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? با این قوانین مد ، خوش تیپ باشیم تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
user
progress عضو شويد


progress فراموشي رمز عبور؟

progress عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد
ورزشی
آشپزی
هنری
کودکان و کودک داری
خانه داری
خانواده و ازدواج
سلامت و رِژیم
روانشناسی
اطلاعات عمومی
کامپیوتر
دین و معارف
آرایش و زیبایی
فروشگاه
easymoblog آمار مطالب
» کل مطالب : 1131
» کل نظرات : 496
stat آمار کاربران
» افراد آنلاين : 2
» تعداد اعضا : 528

onlineuser کاربران آنلاين

servertime آمار بازديد
» بازديد امروز : 179
» بارديد ديروز : 424
» ورودي گوگل امروز : 2
» ورودي گوگل ديروز : 1
» بازديد هفته : 603
» بازديد ماه : 15,824
» بازديد سال : 408,268
» بازديد کلي : 15,475,375