loading...
آموزشی ها
علی حسین بازدید : 2581 شنبه 25 آذر 1391 نظرات (0)

آموزشی ها

به منظور پیشرفت رشد ذهنی و جسمی کودک باید حواس تان به جزئیات زیادی باشد و میان مهارت های گوناگون و حواس مختلف باید هماهنگی برقرار باشد. نیروی ذهنی کودک به حواس و حرکات بدن نیز وابسته است. مسلما بدون قوه بینایی کودک نمی تواند اسباب بازی را ببیند و بدون حافظه از دیدن اسباب بازی مورد علاقه اش هیجان زده نمی شود.

بدون هماهنگی مغز و عضلات کودک نمی تواند دستش را به سوی همان اسباب بازی دراز کند. بنابراین همگام با افزایش درک عمومی بسیاری از مهارت های مغزی و بدنی به سرعت رشد می کند و مجموعه همه این عوامل می تواند کمک مؤثری در رشد و توسعه مغز کودک بکند. این کمک ها به خصوص در سال های اول و سوم زندگی که مغز جهش های رشدی عمده ای دارد اهمیت بسیار زیادی دارد. حالا بد نیست با برخی از عوامل کمک کننده آشنا شوید؛ عواملی که شاید تاکنون آنقدرها هم برای تان مهم نبوده باشد.

 ● آن ها را مجبور کنید ورزش کنند

ورزش غذای جدید مغز محسوب می شود و مشخص شده است که اثر مثبتی بر عملکرد مغز مانند حافظه، تفکر و استدلال منطقی دارد. «سین لوئیس» مربی و روان شناس ورزشی می گوید: «این به این دلیل است که ورزش های هوازی خون بیشتری را به بدن و از جمله به مغز پمپاژ می کنند و خون بیشتر به معنای اکسیژن بیشتر و بنابراین تغذیه بهتر بافت مغز است. ورزش همچنین مغز را وادار به تولید یک پروتئین ویژه به نام فاکتورنوروتروفیک مشتق از مغز(BDNF) می کند که موجب می شود سلول های مغز رشد بیشتری داشته باشند، به هم متصل شوند و در مسیرهای خاص یادگیری ارتباط برقرار کنند. کودکانی که ورزش می کنند هسته های قاعده ای بزرگ تری در مغز دارند. هسته های قاعده ای نقش مهمی در عمل کنترل حرکتی ایفا می کنند. هسته های این ناحیه به دلیل ارتباطاتی که با هم و دیگر قسمت های مغز دارند در کنترل حرکت شرکت می کنند.

● مطمئن شوید به اندازه کافی می خوابند

تحقیقات ارائه شده در اجلاس سالانه انجمن های مرتبط باخواب نشان داد، بچه های پیش دبستانی که هر شب ۱۱ ساعت می خوابند در تست های هوش نمره بالاتری می گیرند. نتایج نشان می دهد، داشتن زمان خواب منظم و با قاعده در رشد مغزی تاثیر فزاینده ای دارد. براساس یک نظرسنجی که توسط بنیاد ملی خواب صورت گرفته خواب ناکافی در میان کودکان می تواند در رشد مغزی اختلال هایی ایجاد کند. دکتر «مری کارسکادون» استاد روان پزشکی و رفتارشناسی از دانشگاه براون می گوید: «الگوی خواب منظم نقشی حیاتی برای کودکان بازی می کند زیرا بدن با استفاده از ساعت خواب می تواند جریان های جدیدی در مغز ایجاد کند و همین باعث رشد و تقویت مغز کودک می شود.» بسیاری از کودکان به اندازه کافی نمی خوابند و این مسئله علاوه بر ایجاد مشکلاتی در یادگیری آنان در دبستان منجر به افزایش خطر چاقی آنان می شود. بنابر یافته های بنیاد ملی خواب، کودکان در سنین مدرسه ابتدایی باید هر شب ۱۰تا ۱۲ساعت بخوابند.

 ● اغلب موارد آن ها را نوازش کنید

توانایی کودک در یادگیری سریع با روشی که در آغوش گرفته می شود و همچنین مراقبت های پیش از دبستان کودک ارتباط دارد. این را مطالعه ای که محققان دانشگاه مونترال انجام داده اند، ثابت کرده است.

این مطالعه نشان می دهد، محبت و گرمی مادر با عملکرد مغز کودک در ارتباط است. بنابراین مادرانی که مهربان ترند به احتمال زیاد فرزندانی دارند که عملکرد بهتری در مدرسه نشان می دهند. دکتر «کارول کوپر» نویسنده و پزشک خانواده می گوید: «در آغوش گرفتن کودک همچنین باعث تحریک ترشح هورمون اکسی توسین می شود که طیف گسترده ای از مزایا را دارد از جمله توانایی در تحریک کودک برای یادگیری. علاوه بر این، اسکن های مختلف نشان داده است، اکسی توسین بر قسمتی از مغز که به بخش پردازش عاطفی و تصمیم گیری متصل است و بخش مهم و حیاتی هوش محسوب می شود، ارتباط مستقیم دارد. قرن هاست که مادران از قدرت معجزه آسای نوازش کودکان به منظور قطع گریه آن ها آگاهی دارند. حالا دانشمندان نیز به قدرت این تماس پی برده اند و حتی از آن در درمان بیماری های گوناگون استفاده می کنند.

● به آن ها اجازه دهید بازی کامپیوتری انجام دهند

بله درست خوانده اید؛ بازی کامپیوتری (با وجود تبعات آن) ورزش ذهنی خوبی است. بازی هایی که در آن ها استراتژی تفکر ایجاد می شود و مهارت های برنامه ریزی را به وجود می آورد انتخاب کنید و مطمئن شوید کودک شما آن ها را در یک زمان محدود و مشخص بازی می کند. به این ترتیب به او کمک می کنید مغزش رشد کند. مطالعات اخیر که در دانشگاه روچستر انجام شده نشان می دهد، شرکت کنندگانی که بازی های ویدئویی را به شکل منظم انجام می دهند و نشانه های بصری را می آموزند نسبت به دیگر کودکانی که این بازی ها را انجام نمی دهند، سریع تر عمل می کنند. علاوه بر این، بازی های ویدئویی و کامپیوتری هماهنگی دست و چشم را بیشتر می کند و به کودکان کمک می کند سریع تر پردازش کنند و از اطراف شان درک سریع تری داشته باشند اما توجه داشته باشید که این نوع بازی ها باید کاملا کنترل شده و در زمان مشخص انجام شود.

● از غذاهای فرآوری شده اجتناب کنید

مطالعه برخی کودکان در جنوب غرب انگلیس نشان داده است، تغذیه کودکان با مواد غذایی فرآوری شده در سنین کم باعث کاهش ضریب هوشی آن ها می شود درحالی که تغذیه غنی از ویتامین ها می تواند آن ها را هوشمند تر کند. «کیت نورتستون»، محقق دانشگاه بریستول که این مطالعه را رهبری می کند می گوید یک رژیم غذایی مغذی می تواند تفاوتی چشمگیر در نمره هوشی کودکان در طولانی مدت ایجاد کند. حتی بعد از تعدیل فاکتورهایی مانند تحصیلات مادر و طبقه اجتماعی این پژوهش نشان داد، رژیم غذایی سنگین با غذاهای فرآوری شده در ۳ سالگی با ضریب هوشی پایین تر در ۵ سال بعدی کودک در ارتباط است و تغییر رژیم بعد از این سن دیگر تاثیری در بهبود آن ندارد. مغز تا ۳ سالگی با حداکثر سرعت رشد می کند و داشتن تغذیه ای مناسب می تواند سبب رشد مناسب و بهبود IQ کودک شود.

 ● با کودک تان بازی کنید

بازی نقش قابل توجهی در رشد ذهنی، عاطفی و اجتماعی کودکان دارد. شاید بازی کردن با فرزندتان فقط سرگرم کننده به نظر برسد اما راه بسیار خوبی برای کمک به آن ها به منظور رشد مغز آن هاست. تحقیقات جدید نشان داده است مغز کودک زمانی که در محیطی غنی از شادی و سرزندگی در خانواده باشد رشد بهتری خواهد داشت. «لیزا همپر» کارشناس بهداشت کودک می گوید: «لزومی ندارد برای کودک تان اسباب بازی های آموزشی گرانقیمت بخرید یا مربی خصوصی استخدام کنید تا کودک تان باهوش تر شود تمام آنچه کودک شما نیاز دارد این است که شما برای او زمان بگذارید و با او بازی کنید. کودکان پیش دبستانی که با والدین شان به طور منظم بازی می کنند از نظر تحصیلی نسبت به همکلاسی هایی که چنین تجربه ای نداشته اند پیشرفت چشمگیرتری دارند.»

 ● هر روز برای کودک تان کتاب بخوانید

وقتی از سنین پایین برای کودکان تان کتاب بخوانید زمانی که کودک تان به مدرسه می رود خواهید دید، نسبت به هم کلاسی های خود در خواندن و ارزیابی اعداد جلوتر خواهد بود. خواندن کتاب برای کودک مزایای زیادی دارد از جمله این که دایره لغات او افزایش می یابد، آگاهی اش زیادتر می شود و مهارت کلامی بهتری خواهد داشت و قدرت استدلال انتزاعی او نیز تقویت می شود.

 

این کار اهمیت دیگری هم دارد و آن این که مهارت های ذهنی کودک را تحریک می کند. به این معنی که اتصالات عصبی مهم و مسیرهای عصبی با اهمیت به طور منظم قرار می گیرند زیرا آن بخش هایی که درست استفاده نمی شوند و درگیر نمی شوند از فعالیت باز می ایستند.

 

منبع:ایران ویج

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1131
 • کل نظرات : 496
 • افراد آنلاین : 8
 • تعداد اعضا : 528
 • آی پی امروز : 281
 • آی پی دیروز : 410
 • بازدید امروز : 4,198
 • باردید دیروز : 1,999
 • گوگل امروز : 10
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 10,693
 • بازدید ماه : 94,521
 • بازدید سال : 326,748
 • بازدید کلی : 16,777,201
 • تبلیغات