آموزشی ها

تازه شام مان را در رستوران تمام کرده بودیم. در طول شام دختر ۴ ساله ام ستاره، تکه های مرغش را به این طرف و آن طرف پرتاب می کرد، دوست نداشت کلم بروکلی بخورد و آبلیموها را هم روی زیر بشقابی اش می ریخت.تازه بعد از همه این کارها از من بستنی می خواست. جواب من کاملا روشن بود: نه! با مخالفت من، ستاره نشست کف زمین و دست هایش را دور زانویش قلاب کرد و با یک چشمک به من گفت: «من می دونم که تو بهترین مامان دنیایی، توروخدااا.» این حالت ترکیب وحشتناکی از ناله و خواهش بود و من طبق معمول تسلیم شدم. مثل خیلی از بچه…

banner
براي اطلاع از آپديت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

آموزشی ها

تازه شام مان را در رستوران تمام کرده بودیم. در طول شام دختر ۴ ساله ام ستاره، تکه های مرغش را به این طرف و آن طرف پرتاب می کرد، دوست نداشت کلم بروکلی بخورد و آبلیموها را هم روی زیر بشقابی اش می ریخت.

تازه بعد از همه این کارها از من بستنی می خواست. جواب من کاملا روشن بود: نه! با مخالفت من، ستاره نشست کف زمین و دست هایش را دور زانویش قلاب کرد و با یک چشمک به من گفت: «من می دونم که تو بهترین مامان دنیایی، توروخدااا.» این حالت ترکیب وحشتناکی از ناله و خواهش بود و من طبق معمول تسلیم شدم. مثل خیلی از بچه ها، دختر من هم یاد گرفته چطور آنچه را می خواهد با تکرار رفتاری که در گذشته کارساز بوده به دست آورد. او نقطه ضعف مرا به شکل ماهرانه ای با آه و ناله و یک نمایش اثرگذار نشانه می رود.

این تنها یکی از چند روشی است که بچه ها به طور مرتب برای رسیدن به هدفشان انجام می دهند(بسته به سن، مهارت زبانی، خلق و خو و تکنیک های دیگر، کودک شما می تواند هرکدام از رفتارهای کج خلقی، پرتاب کردن اشیا و مدام بحث کردن را داشته باشد.) در اینجا تعدادی راهبرد برای شایع ترین درگیری های رفتاری والدین با کودکان وجود دارد.

وقتی مدام «غر» می زند

او می تواند ساعت ها حرف بزند تا شما را وادار کند به آنچه می خواهد تن دهید: «مامان من می خوام این برنامه رو ببینم»، «اگه بذاری این کارتونو تماشا کنم یه چیزی یاد می گیرم»، « اگه بذاری من این برنامه رو ببینم قول میدم اتاقمو تمیز کنم.»

چه بچه هایی این کار را انجام می دهند: این نوع رفتار معمولا در ۵ سالگی اتفاق می افتد زمانی که کودک می فهمد چطور از زبان و منطق برای بیان خواسته هایش استفاده کند.

چه چیزی پشت این رفتار است:

کودک شما کم کم به جای جیغ و داد و هوار از کلمات برای قانع کردن شما استفاده می کند. او ممکن است همچنان اینطور فکر کند که اساسا جهان حول محور او می چرخد اما کم کم می بیند که دیدگاه دیگران چیست. همین طور که مهارت زبانی کودک رشد می کند او درمی یابد از آنجا که ممکن است نظری متفاوت داشته باشد، بنابراین باید تلاش بیشتری در قانع کردن فرد مقابل انجام دهد.

چطور متوقفش کنید:

همچنان که شما نمی خواهید پیچیدگی افکاری که پشت مهارت گفت و گوست، رد کنید باید هرازگاهی فاصله ای بین این بحث ها بیندازید. سعی کنید از فشار مثبت استفاده کنید. حتی اگر در برخی موارد با کودک توافق دارید باید به یاد داشته باشید هر چیزی را برای بحث کردن باز نگذارید. شما خیلی راحت می توانید بگویید «نمی خوام به این بحث ادامه بدم.» از آنجا که بچه ها دوست دارند شنیده شوند باید این احساس را به آنها بدهید حتی اگر کاملا موافق نباشید. برخی اوقات تنها کمی توافق تنها چیزی است که آنها می خواهند. برای بچه های ۶ سال و بالاتر توضیح برخی مسائل بسیار کمک کننده است. به این ترتیب به آنها نشان می دهید مهم هستند. آنها روشی را که با آنها رفتار می کنید دوست دارند و به دلایل شما گوش می دهند.

● وقتی کج خلق می شود

چه بچه هایی این کار را انجام می دهند:

تقریبا تمام بچه های یک تا ۳ ساله کج خلقی هایی مانند گریه، جیغ و غر زدن دارند. در حقیقت ۶۰ تا ۸۰ درصد از کودکان ۲ تا ۳ سال تقریبا هفته ای یک بار کج خلق می شوند و ۲۰ درصد هم هر روز این رفتار را نشان می دهند. این رفتار ممکن است تا ۴ سالگی هم ادامه پیدا کند اما به تدریج کم شده و متوقف می شود.

چه چیزی پشت این رفتار است:

بچه های کوچولو به یک دلیل اساسی این کار را انجام می دهند؛ آنها از چیزی ناراحت هستند اما مهارت لغوی و استنتاجی شان برای بیان آنچه عامل ناراحتی شان شده هنوز رشد کافی نکرده است. خردسالان و پیش دبستانی ها به درستی نمی توانند بر عواطف شان کنترل داشته باشند بنابراین برای آنها غیرممکن است که بتوانند ناراحتی شان را به صورت فیزیکی نشان ندهند.

چطور متوقفش کنید:

فکر نکنید که می توانید به طور کامل این رفتار را در کودکتان از بین ببرید زیرا بروز این رفتار بخشی از رشد طبیعی کودک است اما اگر واقع بین هستید و تنها می خواهید این رفتار را تعدیل کنید باید بدانید که هیچ وقت نباید تسلیم شوید، چون تسلیم شدن باعث تقویت رفتارشان می شود.

علاوه بر این، بدترین چیز این است که شما برخی اوقات، تنها برخی اوقات تسلیم آنها شوید. این به کودک شما می آموزد که اگر رفتارش را شدت ببخشد می تواند در نهایت بر شما پیروز شود بنابراین دفعه بعد که فرزندتان جیغ کشید یا خودش را روی زمین انداخت در موضع خودتان بمانید مثلا به او بگویید «نه ممکنه اجازه نداشته باشی کیک بخوری» و بعد از رفتارش چشم پوشی کنید. به یاد داشته باشید بیشتر این کج خلقی ها در کمتر از ۵ دقیقه کاهش پیدا می کند. حوا ستان باشد که تن صدای تان آرام و خنثی باشد و وقتی که در حال توضیح دادن دلایل هستید خودتان را ناراحت نکنید. وقتی این کج خلقی ها شروع می شود هر کاری را که در حال انجامش بودید ادامه دهید. به این ترتیب به تدریج کودک درمی یابد که این کار کارساز نیست.

کار دیگری که باید انجام بدهید این است که نسبت به موقعیتی که باعث چنین رفتاری شده آگاه باشید. شاید یکی از عادت های فرزندتان این باشد که هر وقت به فروشگاه اسباب بازی فروشی می روید تا برای تولد دوستش کادو بخرید مدام بهانه می گیرد و حتی گریه می کند تا چیزی برایش بخرید پس یا او را با خود به خرید نبرید یا یک چیز ارزان قیمت بردارید. اگر کودک شما کمی بزرگ تر باشد می توانید پیشاپیش به او موقعیت را توضیح دهید مثلا بگویید «می خوایم بریم برای تولد علی کادو بخریم و نمیخوایم چیز دیگری بخریم. اگر تو اسباب بازی می خوای به من بگو چی می خوای ما می تونیم اونو تو لیست خرید تولدت بذاریم.» به این نکته هم توجه کنید که این کج خلقی ها معمولا زمانی که کودک خسته یا گرسنه است، اتفاق می افتد. وقتی بیرون می روید یک خوراکی با خود ببرید یا وقتی بیرون بروید که او حسابی استراحت کرده باشد.

● وقتی به همه چیز «نه» می گوید

چه بچه هایی این کار را انجام می دهند:

بچه ها استفاده از کلمه «نه» را به طور دقیق بین ۱۵ تا ۱۸ ماهگی یاد می گیرند و ممکن است این کج خلقی را تا ۳ سالگی یا بیشتر ادامه دهند.

چه چیزی پشت این رفتار است:

بچه ها دوست دارند مورد توجه باشند. اما اختیارات شان برای تحت تاثیر قرار دادن شما در این سن محدود است و گفتن «نه» یکی از راه های اساسی برای رسیدن به قدرت است. این وضعیت نیازی به کلمات زیاد و توانایی خاصی برای دلیل آوردن ندارد.

چطور متوقفش کنید:

کلید مقابله با نه گوینده این است که درخواست ها را طوری طبقه بندی کنید که کودکتان حق انتخاب داشته باشد. اگر می خواهید کفش هایش را بپوشانید بگویید «تو می تونی کفش قهوه ای ات یا کفش آبی ات رو بپوشی، کدومشون رو دوست داری بپوشی؟» اگر کودکتان گفت «من شیرینی می خوام» و شما نمی خواستید او قند زیاد مصرف کند به جای اینکه به او بگویید «نه» بگویید «شیرینی برای بعد از شامه اما تو الان می تونی کاهو یا هویج بخوری.» بگذارید خودش خوراکی اش را انتخاب کند حتی اگر حق انتخابش محدود باشد، بگذارید احساس قدرت کند.باید حواستان به خودتان هم باشد که مدام به هر چیزی «نه» نگویید. از کلمات در موقعیت های مشخص و درست استفاده کنید. وقتی به او می گویید «نه ما نمی تونیم دستمونو روی اجاق گاز بذاریم.» کودک بهتر درمی یابد که «نه» واقعا به معنی «نه» نیست و چیزی که شما می گویید واقعا یک مسئله جدی است. اما اگر مدام آن را به کار ببرید او هم مدام از آن چشم پوشی می کند.

منبع:ایران ویج


:: امتياز: نتيجه : 5 امتياز توسط 5 نفر مجموع امتياز : 15

:: بازديد : 2624
:: برچسب ها : راه های مقابله با کودک لوس , ارتباط عاطفی بین فرزند و والدین , تربیت فرزند , در ازدواج فرزندانتان دخالت نکنید!!! , دوست جدید فرزندتان را می شناسید؟ , روش های صحیح تربیت فرزند , نقش پدر و مادر در تربیت فرزند , چرا فرزندان تنبیه میشوند , آموزش تربیت کودکان , آموزش تربیت بچه ها , نکاتی در خصوص تربیت کودکان , نکاتی در باره تربیت کودکان , روش های تربیت کودکان , ارتباط عاطفی با فرزند , روش های برقراری ارتباط عاطفی با فرزند , راه های ارتباط عاطفی بار فرزندان , کودکان لوس , تربیت کودکان لوس , نحوه برخورد با کودکان لوس , نوع برخورد با کودکان لوس چگونه است ,

:: ارسال شده در: تعلیم و تربیت کودک ,
:: مطالب مرتبط: آموزش تنها خوابیدن به کودکان , از سیگاری شدن فرزندتان پیشگیری کنید!!! , همه چیز درباره پرخاشگری کودکان در مدرسه , آموزش های قبل از مدرسه , اگر کودکتان به مدرسه نمیرود ... , قول های ممنوعه!!! , راه حل جو فراست برای کودکان خجالتی , آرام کردن کودکان نق نقو , فرزندانی مستقل تربیت کنیم , تقویت حواس پنجگانه کودک ,
نويسنده : علی حسین
تاريخ : [پنجشنبه 23 آذر 1391 ] [ 21:49]
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
آخرين مطالب ارسالي
? زخم سینه در دوران شیردهی تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? بایدها و نبایدهای دعوای زناشویی تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? رنگ سال 2014 تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? لطفا این پنج جمله را به مجردها نگویید!!! تاريخ : جمعه 18 بهمن 1392
? سوزش ادرار در زنان تاريخ : جمعه 18 بهمن 1392
? پیامک روز ولنتاین تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? راه های افزایش انگیزه تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? مزوتراپی صورت تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? نحوه تمیز کردن گل مصنوعی تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? با این قوانین مد ، خوش تیپ باشیم تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
user
progress عضو شويد


progress فراموشي رمز عبور؟

progress عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد
ورزشی
آشپزی
هنری
کودکان و کودک داری
خانه داری
خانواده و ازدواج
سلامت و رِژیم
روانشناسی
اطلاعات عمومی
کامپیوتر
دین و معارف
آرایش و زیبایی
فروشگاه
easymoblog آمار مطالب
» کل مطالب : 1131
» کل نظرات : 496
stat آمار کاربران
» افراد آنلاين : 1
» تعداد اعضا : 528

onlineuser کاربران آنلاين

servertime آمار بازديد
» بازديد امروز : 245
» بارديد ديروز : 479
» ورودي گوگل امروز : 0
» ورودي گوگل ديروز : 2
» بازديد هفته : 2,889
» بازديد ماه : 29,323
» بازديد سال : 439,365
» بازديد کلي : 15,506,472