loading...
آموزشی ها
علی حسین بازدید : 2117 دوشنبه 20 آذر 1391 نظرات (0)

آموزشی ها

شاید شما هم برنامه ریزی کرده باشید که به یک مسافرت خانوادگی بروید، آن هم با ماشین خودتان. خب، در این صورت آیا فکری برای ایمنی کودک تان کرده اید؟ آیا تصمیم دارید او را در ماشین کنار خودتان بنشانید؟ یا می خواهید برایش صندلی مخصوص کودک تهیه کنید؟ اصلا آیا صندلی مخصوص کودک برای همه خانواده ها لازم است یا فقط یک کالای تجملی است؟ برای این که جواب این سوالات را بگیرید و خیال تان از ایمنی فرزندتان هم راحت باشد، حتما قبل از رفتن به مسافرت این مطلب را مطالعه کنید.

در کشورهای پیشرفته استفاده از صندلی کودک به عنوان یک اصل پذیرفته شده؛ به طوری که در بعضی از کشورها استفاده از آن اجباری است. اگر ماشین با سرعتی معادل ۴۸ کیلومتر در ساعت تصادف کند، کودکی که روی صندلی عقب نشسته، با نیرویی بین ۰۳ تا ۰۶ برابر وزن خودش، رو به جلو پرتاب خواهد شد و در داخل ماشین چندبار به درودیوار برخورد خواهد کرد. در مورد بچه های کوچک حتی این احتمال وجود دارد که کودک از پنجره ماشین به بیرون پرت شود. اگر کودک را روی پای خود بنشانید هم از خطر در امان نیست، زیرا هنگام تصادف بین بدن شما و دیواره ماشین می ماند.

حتی اگر شما کودک را بسیار محکم گرفته باشید باز هم هنگام تصادف از دست شما رها خواهد شد. داشتن کمربند ایمنی هم فقط خودتان را محافظت می کند و خطر پرت شدن را برای کودک کاهش نمی دهد. امیدوارم به این فکر نکرده باشید که کمربند ایمنی را از دور خودتان و کودک بگذرانید! بهترین جا برای کودکان در ماشین، صندلی مخصوص کودک است.

● کودکان چه زمانی می توانند روی صندلی ماشین بنشینند؟

کودکانی که بتوانند به راحتی روی صندلی خودرو بنشینند و درحالی که به پشتی صندلی تکیه داده اند، پاهای شان از لبه صندلی خم شود و کمربند ایمنی از وسط شانه و قفسه سینه آن ها عبور کند، به جثه لازم برای نشستن روی صندلی ماشین رسیده اند اما دقت کنید، تا ۱۲ سالگی همچنان، بهترین محل نشستن کودکان در ماشین، روی صندلی عقب خودروست.

● چه نوع صندلی، برای چه سنی؟

کودکان تا زمانی که به قد۱۵۰سانتی متر نرسیده اند یا هنوز آن قدر بزرگ نشده اند که هنگام نشستن روی صندلی عقب ماشین پای شان به کف ماشین برسد، نیاز به استفاده از صندلی کودک دارند اما انواع این صندلی برای سنین و جثه های مختلف کودکان فرق می کند.

▪ صندلی نوزاد:

این صندلی برای کودکان کمتر از یک سال که قد آن ها کمتر از ۷۰ سانتی متر یا وزن شان کمتر از

۹ کیلوگرم است، استفاده می شود. از آنجا که این کودکان ستون فقراتی به شدت آسیب پذیر دارند، برای دستیابی به ایمنی بیشتر و جلوگیری از حرکت ناگهانی در ناحیه ستون فقرات آن ها، صندلی نوزادان را به صورت رو به عقب (خلاف جهت نشستن سایر سرنشینان) در خودرو نصب می کنند. علت نصب صندلی نوزادان به شکل رو به عقب آن است که چون کودک به صندلی تکیه داده است، در ترمزهای ناگهانی، ستون فقرات او کمترین حرکت ناگهانی و فشار را متحمل خواهد شد و بنابراین آسیب کمتری به کودک وارد می شود. گونه ای از این نوع صندلی قابل حمل نیز هست که در خارج از خودرو نیز می توان از آن استفاده کرد.

▪ صندلی کودک:

این نوع صندلی که خود گروه های متفاوتی برحسب قد یا وزن کودک دارد، برای کودکان با سن بیش از یک سال و وزن بیشتر از ۹ کیلوگرم (و تا حدود ۱۸ کیلو گرم) مناسب است. طریقه نصب این صندلی (به صورت رو به جلو یا رو به عقب) با توجه به جثه و وزن کودک، متفاوت است.

▪ صندلی حامی:

صندلی خودرو برای افراد بزرگسال و با توجه به قامت متوسط افراد جامعه طراحی شده است، بنابراین این صندلی برای کودکان به هیچ وجه مناسب نیست. از زمانی که احساس کردید کودک به حدی از رشد رسیده است که می تواند روی صندلی خودرو بنشیند، به نوع دیگری از صندلی نیاز دارید که تفاوت های حاصل از صندلی بزرگسالان و جثه کودکان را جبران کند؛ این نوع صندلی را به اصطلاح صندلی حامی می گویند که تنها وظیفه آن اصلاح نحوه قرارگرفتن کمربند ایمنی خودرو روی بدن کودک است.

تا زمانی که کودک زیر ۸ سال است یا قد او کمتر از۱۴۴ سانتی متر است باید از صندلی حامی استفاده کنید.

● کدام صندلی استاندارد است؟

صندلی های کودکان برای جثه ها و وزن های مختلف متفاوتند، بنابراین لازم است تا هنگام خرید اطلاعات لازم برای والدین روی کالا نصب شده باشد تا شما بتوانید صندلی مناسب برای فرزندتان را شناخته و آن را خریداری کنید. براساس استاندارد شماره ۳۹۳۰ ایران، هر نوع صندلی کودک باید یک برچسب ثابت داشته باشد که اطلاعات زیر با حروف و اعداد خوانا، روی آن درج شده باشد. این اطلاعات به شما در انتخاب و خرید کمک می کنند:

▪ نام سازنده

▪ نام یا شماره مدل

▪ تاریخ ساخت

▪ محل ساخت

▪ جمله ای که مشخص می کند استفاده از این صندلی در چه نوع خودرو و در کدام محل نشیمن آن توصیه شده است.

▪ جمله «فقط برای کودکانی که وزن شان بین…….. و…….. کیلوگرم و قدشان……. سانتی متر یا کمتر است، استفاده شود.»

● موقع نصب صندلی به چه نکاتی دقت کنیم؟

▪ اگر صندلی کودک تجهیزات اضافی دارد، دقت کنید این تجهیزات در مقابل صورت و گردن کودک قرار نگیرد.

▪ سر نوزاد باید حداقل۳ سانتی متر پایین تر از بالاترین نقطه صندلی قرار گیرد. اگر قد کودک بلند است اما هنوز به وزن ۹ کیلوگرم نرسیده یا کمتر از یک سال دارد، از دیگر صندلی های مناسب قابل نصب به صورت رو به عقب استفاده کنید.

▪ قسمت بالایی قفسه سینه هم تراز با زیر بغل و روی قفسه سینه بهترین محل قرارگرفتن سگک های کمربند ایمنی است.

▪ کمربندهای ایمنی را تا حدی محکم کنید که فشاری بر بدن کودک وارد نکنند چون در غیراین صورت علاوه بر این که کودک احساس ناراحتی می کند، هنگام بروز حوادث نیز احتمال ایجاد جراحات ناشی از فشار کمربندها بر بدن او افزایش می یابد.

● هنگام خرید صندلی به چه نکاتی توجه کنیم؟

▪ صندلی باید متناسب با سن، قد و جثه کودک باشد.

▪ به دلیل قیمت بالای صندلی و رشد سریع کودک که شما را ناگزیر به تعویض صندلی می کند، می توانید صندلی دست دوم تهیه کنید. این کار بهتر از آن است که از خرید صندلی و ایمنی کودک تان منصرف شوید.

▪ بهتر است صندلی دست دوم را از یکی از بستگان یا دوستان نزدیک خود تهیه کنید.

▪ صندلی را از نظر ظاهری کنترل کنید تا شکستگی یا پوسیدگی در آن وجود نداشته باشد.

▪ عمر صندلی نباید بیشتر از ۵سال باشد و همچنین نباید تصادفات سنگینی را پشت سر گذاشته باشد.

▪ اگر کودک کمتر از یک سال دارد ولی وزن او بیش از ۹کیلوگرم است، صندلی را خریداری کنید که برای کودکان با وزن۱۰الی ۱۵ کیلوگرم مناسب بوده و در خودرو به صورت رو به عقب نصب می شود.

▪ صندلی هایی که فقط رو به عقب نصب می شوند معمولا برای کودکان تا وزن ۹ کیلوگرم مناسب هستند.

▪ بعضی از صندلی ها علاوه بر نصب به صورت رو به عقب، قابلیت نصب رو به جلو را هم دارند؛ این صندلی ها برای کودکانی که وزن بین ۱۸ ۹ کیلو گرم و سن بیش از یک سال دارند مناسب هستند.

▪ صندلی هایی که فقط رو به جلو نصب می شوند، برای کودکان با وزن حدود ۱۸کیلوگرم مناسبند.

▪ دقت کنید صندلی ایمنی کودک کمربندهای ایمنی مناسبی داشته باشد. برای نوزادان کمربندهای ایمنی دارای ۵ نقطه اتکا، بهترین گزینه است؛ به این صورت که با بستن کمربند T شکل لگن کودک و با بستن سایر کمربندها ناحیه شکم، قفسه سینه و شانه های او ثابت می شود.

منبع:ایران ویج

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1131
 • کل نظرات : 496
 • افراد آنلاین : 12
 • تعداد اعضا : 528
 • آی پی امروز : 106
 • آی پی دیروز : 454
 • بازدید امروز : 326
 • باردید دیروز : 1,826
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 3
 • بازدید هفته : 326
 • بازدید ماه : 5,749
 • بازدید سال : 107,873
 • بازدید کلی : 16,558,326
 • تبلیغات