آموزشی ها

  کپک ها، قارچ هایی هستند که با آزاد کردن اسپورهای کوچک به هوا، تکثیر می شوند و اسپورهایی که بر اشیای مرطوب می نشینند، ممکن است شروع به رشد کنند. هزاران نوع از انواع کپک ها وجود دارد که هر روز در داخل و خارج از خانه با آنها مواجه می شویم. کپک ها به آسانی از طریق کفش ها، لباس ها و حیوانات خانگی به خانه راه می یابند.آنها اشکال متفاوتی دارند و به رنگ های سفید، خاکستری، قهوه ای، سیاه، سبز یا فلوئورنس دیده می شوند. همه آنها بدمنظره هستند و باعث ایجاد بو و طعم ناخوشایند کپکی می شوند و مشکلات مختلفی…

banner
براي اطلاع از آپديت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

آموزشی ها

 

کپک ها، قارچ هایی هستند که با آزاد کردن اسپورهای کوچک به هوا، تکثیر می شوند و اسپورهایی که بر اشیای مرطوب می نشینند، ممکن است شروع به رشد کنند.

هزاران نوع از انواع کپک ها وجود دارد که هر روز در داخل و خارج از خانه با آنها مواجه می شویم. کپک ها به آسانی از طریق کفش ها، لباس ها و حیوانات خانگی به خانه راه می یابند.

آنها اشکال متفاوتی دارند و به رنگ های سفید، خاکستری، قهوه ای، سیاه، سبز یا فلوئورنس دیده می شوند. همه آنها بدمنظره هستند و باعث ایجاد بو و طعم ناخوشایند کپکی می شوند و مشکلات مختلفی را برای سلامت انسان ایجاد می کنند.

ذرات معلق کپک ها با چشم غیرمسلح، قابل رؤیت نیست. بنابراین دیدن آنها تا زمانی که رشد نکنند، غیرممکن است.

رشد کپک ها مستلزم وجود رطوبت (بالاتر از ۶۵ درصد) و مواد مغذی است. ذرات آزاد کپک ها در خانه ممکن است براحتی استنشاق شده و یک حساسیت دائمی را برای افراد خانه ایجاد کند حتی اگر کپک های موجود در خانه سمی نباشد، باز هم می تواند مشکل آفرین باشد؛ چراکه با رشد روی مواد آلی، فورا آنها را تخریب می کند و با ایجاد بوی بد، باعث تنزل کیفیت هوای خانه می شود.

 به طور کلی کپک ها به سه دسته آلرژنیک (حساسیت زا) ، پاتوژنیک (بیماری زا) و توکسیژنتیک (سمی) تقسیم می شوند.

از شایع ترین کپک های خانگی می توان به آلترناریا، کلادوسپوریوم، پنیسیلیوم، آسپرژیلوس و استاکی بوتریس اشاره کرد.

▪ زندگی در فضاهای مرطوب: آلترناریا در فضاهای مرطوب مانند حمام ها و زیر سینک هایی که لوله های چکه دار دارند، همچنین گاهی اوقات روی فرش هایی که مدتی مرطوب بوده اند رشد می کند و می تواند باعث علائم آلرژی و ایجاد آسم شود.

در این میان، افراد سالمند، کودکان، افرادی که مشکلات تنفسی دارند و نیز کسانی که از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردارند، مانند بیماران مبتلا به ایدز و بیمارانی که تحت شیمی درمانی قرار دارند، در معرض خطر بیشتری هستند.

▪ رشد و نمو روی سطوح چوبی: کلادوسپوریوم می تواند هم روی سطوح چوبی و هم فابریک (مواد پارچه ای) مانند فرش و موکت رشد کند و در محیط خارج از خانه هم دیده می شود و عمدتا روی مواد گیاهی رشد می کند و معمولا از طریق سیستم های HVAC (تهویه هوای مطبوع) یا بسادگی از طریق پنجره ها و درهای باز وارد می شود.

کلادوسپوریوم می تواند باعث مشکلاتی در پوست و ناخن و نیز مشکلات تنفسی شود و واکنش های آلرژیک مانند خارش چشم ها، سرفه، عطسه و آبریزش بینی ایجاد کند.

▪ تکثیر در پوسیدگی ها: پنیسیلیوم به وفور در لوازمی مانند عایقکاری ها، فرش و موکت، کاغذدیواری و مواد پارچه ای در حال پوسیدن (مانند تشک ها و کوسن های کهنه کاناپه و…) یافت می شود. همچنین می تواند سریع انتشار یابد و به آسانی از جایی به جای دیگر رود.

گفتنی است؛ از این کپک، آنتی بیوتیک و پنی سیلین ساخته می شود. اگرچه مصرف دارویی آن به معنی غیرمضر بودن آن نیست و قرار گرفتن در معرض آن می تواند به عفونت های سینوسی مزمن، علائم آلرژی و التهاب ریه ها منجر می شود.

▪ کپک سیاه: استاکی بوتریس چارتاریوم که گاهی اوقات به دلیل ظاهر سیاه و لزج به نام کپک سیاه نیز نامیده می شود، در مکان هایی با رطوبت مداوم مانند اطراف یک لوله که نشتی دارد یا کانال های دستگاه تهویه هوای مطبوع که در آنها مقدار زیادی بخار وجود دارد، رشد می کند و به سایر جاها انتشار می یابد. قرار گرفتن در معرض این کپک ها که بوی نامطبوع کپکی نیز دارند، می تواند باعث عفونت های مزمن سینوسی، حملات آسم، علائم آلرژی، افسردگی و خستگی شود.

▪ همنشینی مواد در حال فساد: آسپرژیلوس و گونه های آن (آسپرژیلوس فلاووس و آسپرژیلوس ورسی کالر) دسته ای از قارچ ها هستند که تقریبا ۱۵۰ گونه را در برمی گیرند. اعضای این نوع از کپک ها، خصلت های گوناگون دارند، اما بیشتر به صورت ساپروفیت روی گیاهان در حال فساد، خاک، مواد غذایی انباری، محصولات غذایی در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری شایع هستند.

برخی از گونه ها روی حشرات، گیاهان، حیوانات و انسان زندگی انگلی دارند. گونه های این کپک در فعالیت های آبی بین ۸۲ /۰ـ ۷۵ / ۰ گزارش شده اند و همه آنها آلرژن هستند و یک علت شایع برای آسم خارجی به شمار می آیند.

علائم حاد شامل «ادم» و «اسپاسم» برونش هاست و موارد مزمن ممکن است آمفیزم ریوی (اتساع مجاری ریه بر اثر تراکم هوا) ایجاد کنند. همچنین علت انواع عفونت های گوش و چشم نیز گزارش شده اند.

در این میان، بسیاری از گونه ها نیز مایکوتوکسین هایی (سموم قارچی) تولید می کنند که ممکن است با بیماری در انسان و سایر حیوانات مرتبط باشد.

تولید سم روی منابع غذایی، با نوع گونه ها مرتبط است، برخی از این سموم در گونه های حیوانی و برخی دیگر در انسان، کارسینوژن (سرطان زا) محسوب می شوند. در برخی از بیماران آسمی، بندرت علائمی مانند خس خس سینه، تب خفیف و سرفه های همراه با موکوس یا لکه های قهوه ای بروز می کند.

در این گونه موارد، آزمایش پوست، خون، اشعه ایکس و خلط برای قارچ ها می تواند به تشخیص بیماری کمک کند. داروهای «کورتیکواستروئید» معمولا در درمان این واکنش ها موثر هستند.

سم حاصل از «آسپرژیلوس فلاووس» (آفلاتوکسین) روی کبد، مغز، کلیه و قلب اثر گذاشته و به سرطان کبد منجر می شود. علائم مسمومیت شامل تب، استفراغ و کماست.

همچنین آسپرژیلوس ورسی کالر در ساختمان های مرطوب، کف های چوبی اتاق ها و تخته های فیبری و… رشد می کنند.

این نوع آسپرژیلوس، آفلاتوکسین تولید نمی کند، اما سم ضعیف تری به نام استریگماتوکیستن تولید می کند که یک پیش ساز آفلاتوکسین است.

نوع دیگر آسپرژیلوس به نام آسپرژیلوس اکراسئوس، سم اکراتوکسین را تولید می کند که باعث صدمه به کلیه ها می شود و سرطان زاست.

▪ کپک صورتی: این نوع کپک، درواقع نوعی باکتری است و معمولا در حمام ها دیده می شود و بسرعت انتشار می یابد. مواردی مانند عفونت های ادراری، عفونت زخم و مشکلات دستگاه گوارش به آن نسبت داده می شود.

به طور کلی کپک ها بتدریج باعث تخریب لوازمی می شوند که روی آنها رشد می کنند. از بین بردن همه کپک ها و اسپورهای آنها غیرممکن است، اما شما می توانید با کنترل و ممانعت از رشد آنها، از آسیب به اسباب و اثاثیه خانه و همچنین صدمه زدن به سلامت خودتان جلوگیری کنید.

گفتنی است؛ بسیاری از مشکلات مربوط به کپک های خانگی که با آنها مواجه می شوید، در نتیجه نفوذ آب از طریق فاضلاب های نامناسب، آبیاری، نشت های لوله کشی، باران و مسائل میعان و ایجاد بخار است.

● اقداماتی که باید برای جلوگیری از رشد کپک ها در خانه انجام داد

 از آنجا که کپک ها در شرایط مرطوب و در محل های نمور رشد می کنند، باید در جاهای مرطوب خانه مانند حمام و آشپزخانه در صورت امکان، فن نصب کنید، همچنین لوله و شیرهایی را که آب از آنها چکه می کند، بسرعت تعمیر کنید و از نشتی آب در پشت بام خانه نیز جلوگیری کنید.

چنانچه خانه تان دچار سیل زدگی یا آب گرفتگی شود، بخصوص در درجه حرارت مساعد (۸۰ ـ۵۰ درجه فارنهایت یا ۳۲ ـ۱۰ درجه سانتیگراد)، تبدیل به محیط مناسبی برای رشد و تکثیر کپک ها می شود.

 در اتاق هایی که بشدت مرطوب هستند، رطوب گیر نصب کنید و در آنها فرش پهن نکنید. همچنین خشک کن های لباس و فن هایی را که زیر یا پشت خانه قرار دارند و تهویه آنها به داخل اتاق است، به بیرون از خانه هدایت کنید.

علاوه بر این لوله ها و سایر سطوح سرد را به منظور جلوگیری از تشکیل بخار و قطرات آب عایق کنید و روی شیشه ها از داخل، پنجره های محافظ نصب کرده و دور پنجره ها را درزگیری کنید و آب روها را با درپوش های پلاستیکی بپوشانید و از تهویه آنها مطمئن شوید. همچنین برای افزایش جریان هوا، درهای بین اتاق ها و نیز کمدها را باز نگه دارید.

▪ پاکسازی کپک ها: پیش از شروع کار ابتدا باید مطمئن شوید که خانه کاملا تهویه شده باشد. اگر کپک، سطح کوچکی را پوشانده باشد، تمیز کردن آن چندان دشوار نیست و می تواند با استفاده از آب و ماده پاک کننده انجام شود سپس اجازه دهید خشک شود و بعد محلولی متشکل از یک دوم فنجان ماده سفیدکننده و یک گالن آب (تقریبا چهار لیتر) را برای از بین بردن اسپورهای باقیمانده استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که هرگز ماده سفیدکننده را با آمونیاک ترکیب نکنید، زیرا مخلوط آنها، گازهای سمی ایجاد می کند.

همچنین لازم به ذکر است که برای تمیزکردن کپک های آلرژن، باید از ماسک های معمولی گرد و غبار و دستکش های لاستیکی استفاده کنید، اما برای پاکسازی کپک های سمی، نیاز به یک ماسک تنفسی مجهزتر و سایر لباس های محافظ دارید.

استفاده از هواکش ها و کانال ها می توانند به جلوگیری از انتشار اسپورهای کپک به سیستم HVAC کمک کنند. برای از بین بردن کپک هایی که داخل سطوح چوبی با دیوارهای سخت جای گرفته اند، باید به جای مواد قارچ کش، از مواد از بین برنده کپک زدگی استفاده کرد که دارای خاصیت ضدعفونی کننده است و می تواند به داخل مواد ساختمانی نفوذ کند.

در این رابطه محصولاتی در دسترس هستند که به طور اختصاصی برای کپک ها طراحی شده اند. به خاطر داشته باشید اگر مشکلات اصلی را که باعث ایجاد و رشد کپک ها در خانه شده است از بین نبرید، به احتمال زیاد آنها دوباره بازمی گردند.

منبع:ایران ویج


:: امتياز: نتيجه : 2 امتياز توسط 11 نفر مجموع امتياز : 92

:: بازديد : 9192
:: برچسب ها : شایع ترین کپک های خانگی را بشناسید , درباره کپک , دلیل کپک زدن مواد خوراکی , دلیل کپک زدن مواد غذایی , مقاله درباره کپک , پیشگیری از کپک زدن نان , کپکهای منزل , کپک , راه های شناخت کپک , راه های مقابله با کپک , تمیز کردن کپک ها , انواع کپک , شناخت کپک , کپک چیست , پاکسازی کپک ها , اقداماتی که باید برای جلوگیری از رشد کپک ها در خانه انجام داد , کپک صورتی , کپک سیاه , تکثیرکپک در پوسیدگی ها , رشد و نمو کپک ها روی سطوح چوبی ,

:: ارسال شده در: مقالات پزشکی ,
:: مطالب مرتبط: این بیماری ها در پاهایتان نهفته اند!!! , عطسه تان را نخورید ... کر میشوید!!! , همه چیز درباره سرمازدگی , این درد ; درد کمر است یا درد کلیه ?!!? , نشانه هاي اختلال قامت , نشانه های ام اس , دیابت عصبی چیست؟ , کدام بدتر است: سیگار، پیپ یا قلیان؟ , همه چیز درباره قلیان , دانستنی های پریود نامنظم ,
نويسنده : علی حسین
تاريخ : [یکشنبه 05 آذر 1391 ] [ 16:25]
ارسال نظر براي اين مطلب
اين نظر توسط HLI در تاريخ 6 سال پیش و 18:58 دقيقه ارسال شده است

odgd llk,k lv30

اين نظر توسط منا عرفانی در تاريخ 7 سال پیش و 15:11 دقيقه ارسال شده است

سلام چند وقتیس زیر موکتهای اتاق خواب کپکهای سیاده ازدا با اینکه مرتب پنجر اتاق بازه آفتابم مستقیم توو اتاقه ولی بازم کپک میزنه ازتون تواهش میکنم راهنماییم کنیین

اين نظر توسط منا عرفانی در تاريخ 7 سال پیش و 15:10 دقيقه ارسال شده است

سلام چند وقتیس زیر موکتهای اتاق خواب کپکهای سیاده ازدا با اینکه مرتب پنجر اتاق بازه آفتابم مستقیم توو اتاقه ولی بازم کپک میزنه ازتون تواهش میکنم راهنماییم کنیین


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
آخرين مطالب ارسالي
? زخم سینه در دوران شیردهی تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? بایدها و نبایدهای دعوای زناشویی تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? رنگ سال 2014 تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? لطفا این پنج جمله را به مجردها نگویید!!! تاريخ : جمعه 18 بهمن 1392
? سوزش ادرار در زنان تاريخ : جمعه 18 بهمن 1392
? پیامک روز ولنتاین تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? راه های افزایش انگیزه تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? مزوتراپی صورت تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? نحوه تمیز کردن گل مصنوعی تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? با این قوانین مد ، خوش تیپ باشیم تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
user
progress عضو شويد


progress فراموشي رمز عبور؟

progress عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد
ورزشی
آشپزی
هنری
کودکان و کودک داری
خانه داری
خانواده و ازدواج
سلامت و رِژیم
روانشناسی
اطلاعات عمومی
کامپیوتر
دین و معارف
آرایش و زیبایی
فروشگاه
easymoblog آمار مطالب
» کل مطالب : 1131
» کل نظرات : 496
stat آمار کاربران
» افراد آنلاين : 2
» تعداد اعضا : 528

onlineuser کاربران آنلاين

servertime آمار بازديد
» بازديد امروز : 361
» بارديد ديروز : 424
» ورودي گوگل امروز : 2
» ورودي گوگل ديروز : 1
» بازديد هفته : 785
» بازديد ماه : 16,006
» بازديد سال : 408,450
» بازديد کلي : 15,475,557