آموزشی ها

موادمخدر مواد شیمیایی هستند که طریقه کار کردن بدن افراد را تغییر می‌دهند. احتمالاً شنیده‌اید که موادمخدر مضر هستند اما این یعنی چه و چرا این مواد خوب نیستند؟داروهای پزشکی، داروهای قانونی هستنداگر تابحال مریض شده و مجبور شده باشید قرص بخورید، حتماً حداقل یک نوع دارو را می‌شناسید. داروهای پزشکی، داروهای قانونی هستند، این یعنی دکترها اجازه دارند آنها را برای بیمارانشان تجویز کنند، داروخانه‌ها می‌توانند آنها را بفروشند و مردم هم می‌توانند آنها را خریداری کنند. اما قانونی…

banner
براي اطلاع از آپديت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

آموزشی هاموادمخدر مواد شیمیایی هستند که طریقه کار کردن بدن افراد را تغییر می‌دهند. احتمالاً شنیده‌اید که موادمخدر مضر هستند اما این یعنی چه و چرا این مواد خوب نیستند؟

داروهای پزشکی، داروهای قانونی هستند

اگر تابحال مریض شده و مجبور شده باشید قرص بخورید، حتماً حداقل یک نوع دارو را می‌شناسید. داروهای پزشکی، داروهای قانونی هستند، این یعنی دکترها اجازه دارند آنها را برای بیمارانشان تجویز کنند، داروخانه‌ها می‌توانند آنها را بفروشند و مردم هم می‌توانند آنها را خریداری کنند. اما قانونی یا ایمن نیست که هر کسی هر زمانی که دوست داشت این داروها را مصرف کنند یا آنها را از کسانی خریداری کنند که می‌دانند غیرقانونی می‌فروشند.


سیگار و الکل

سیگار و الکل دو نوع دیگر از مواد قانونی هستند (که الکل در کشور ما جزء مواد غیرقانونی است) اما سیگار کشیدن و مصرف بیش از اندازه نوشیدنی‌های الکلی برای افراد بزرگسال سالم نبوده و برای کودکان ممنوع است.


داروهای غیرقانونی

وقتی کسی درمورد مشکل یا اعتیاد به داروها حرف می‌زند معمولاً منظورش استفاده ناسالم از داروهای قانونی یا مصرف مواد غیرقانونی مثل ماریجوانا، قرص‌های اکستازی، کوکائین، حشیش، هروئین و از این قبیل می‌باشد. 


چرا موادمخدر خطرناک هستند؟

موادمخدر برای هیچکس خوب نیست اما برای کودکان و نوجوانان که بدنشان هنوز در حال رشد می‌باشد، بدتر است. داروهای غیرقانونی یا موادمخدر می‌توانند موجب آسیب رساندن به مغز، قلب و سایر اعضای حیاتی بدن شوند. مثلاً کوکائین می‌تواند موجب سکته و حمله قلبی شود.

کسانیکه از موادمخدر استفاده می‌کنند، کارایی کمتری در مدرسه، دانشگاه، محل‌کار، ورزش و سایر فعالیت‌ها دارند. درست فکر کردن و گرفتن تصمیمات درست برای این افراد خیلی سخت است، ممکن است کارهای احمقانه‌ای انجام دهند که به خودشان یا دیگران آسیب برساند.
چرا بعضی‌ها از موادمخدر استفاده می‌کنند؟

گاهی اوقات بعضی نوجوانان برای اینکه در یک گروه خاص راه پیدا کنند، موادمخدر مصرف می‌کنند. گاهی اوقات هم فقط از روی کنجکاوی یا بی‌حوصلگی. آدم‌ها ممکن است به دلایل مختلف به موادمخدر روی بیاورند اما بیشتر وقت‌ها به خاطر این است که برای مدت کوتاهی هم که شده از واقعیت فرار کنند. موادمخدر به طور موقت باعث می‌شود کسی که احساس ناراحتی می‌کند، حالش بهتر شود یا مشکلاتش را فراموش کند. اما این فرار فقط تا زمانی طول می‌کشد که اثر مواد از بین برود.

البته موادمخدر مشکلات را حل نمی‌کنند. و مصرف آنها معمولاً باعث می‌شود مشکلات دیگری هم به مشکلات آن افراد اضافه شود. کسی که از موادمخدر استفاده می‌کند به آنها اعتیاد پیدا می‌کند. این یعنی بدن آن فرد آنقدر به آن مواد عادت می‌کند که برون آن دیگر عمل نمی‌کند.

وقتی فردی به موادمخدر معتاد شود، ترک کردن آن خیلی سخت می‌شود. ترک کردن آن ممکن است علائمی مثل استفراغ، عرق کردن و لرزش بدن را به دنبال داشته باشد. این احساسات تا زمانی ادامه می‌یابند که بدن آن فرد دیگر به نبود آن مواد عادت کند و وابستگی خود را از دست بدهد.
از کجا می‌توان فهمید کسی موادمخدر مصرف می‌کند؟

اگر کسی از موادمخدر استفاده کند، شما می‌توانید از روی تغییراتی که در ظاهر یا رفتار او ایجاد می‌شود متوجه شوید. اینجا به بعضی از نشانه‌های آن اشاره می‌کنیم اما خیلی مهم است که به خاطر داشته باشید که افسردگی یا مشکلات دیگر هم ممکن است باعث این نشانه‌ها شده باشد. کسی که موادمخدر مصرف می‌کند، ممکن است:

• اشتباق خود به مدرسه را از دست بدهد.
• دوستان خود را تغییر دهد (و با بچه‌هایی بگردد که موادمخدر مصرف می‌کنند)
• همیشه منفی، مضطرب و نگران به نظر برسد
• بیش از اندازه بخواهد که تنهایش بگذارند
• برای تمرکز کردن مشکل داشته باشد
• زیاد بخوابد (حتی در کلاس درس)
• زیاد دعوا کند
• چشم‌هایش قرمز شده و پف کند
• وزن او به طور غیرطبیعی بالا رفته یا پایین بیاید
• زیاد سرفه کند
• همیشه آبریزش بینی داشته باشد
برای کمک چه می‌توان کرد؟

اگر تصور می‌کنید که کسی موادمخدر استفاده می‌کند، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که به یک بزرگتر که به او اعتماد دارید موضوع را بگویید. این بزرگتر می‌تواند یکی از والدینتان، یکی از اقوام، معلم یا مشاور مدرسه باشد. آن فرد ممکن است برای ترک مصرف موادمخدر به کمک متخصص نیاز داشته باشد. یک بزرگتر می‌تواند به آن فرد کمک کند درمان لازم را برای ترک آن مواد دریافت کند. یک راه دیگری که بچه‌ها می‌توانند کمک کنند این است که سعی نکنند روزی خودشان از این داروها استفاده کنند. 
کلماتی که باید بدانید

فهمیدن درمورد موادمخدر و اینکه چرا مضر هستند یک قدم خوب دیگری است که بچه‌ها می‌توانند بردارند. اینجا به چند مورد از کلماتی که ممکن است برایتان جدید باشد اشاره می‌کنیم.

اعتیاد: کسی اعتیاد دارد که به یک ماده‌مخدر وابسته می‌شود طوریکه بدنش همیشه آن ماده را می‌خواهد.

توهم‌زا: داروی توهم‌زا دارویی است که روحیات فرد را طوری تغییر می‌دهد که باعث می‌شود چیزهایی ببیند یا صداهایی بشنود که واقعی نیستند یا فکرهای عجیب و غریب کند. 

بالا یا high: احساسی است که مصرف‌کنندگان موادمخدر دوست دارند بعد از مصرف این داروها به دست آورند. این حالت شکل‌های مختلف دارد، از خیلی شاد تا احساسی که فرد فکر می‌کند نیروهای خاص دارد مثل قدرت پرواز کردن یا دیدن آینده.

مخدر: مخدر، حس‌های بدن را از بین می‌برد (و یاعث می‌شود فرد هوشیاری کمتری داشته و احساس بی‌خیالی کند) و درد را هم تسکین می‌دهد. مخدرها باعث می‌شوند فرد خوابیده، دچار تشنج شود، یا به کما رود. بعضی مخدرها --مثل کدئین-- اگر توسط پزشک برای تسکین درد تجویذ شوند، قانونی هستند. هروئین یک مخدر غیرقانونی است که عوارض‌جانبی خطرناکی دارد و بسیار اعتیادآور است.

محرک: محرک‌ها مثل متامفتامین و کوکائینبه بدن و مغز سرعت می‌دهد. این داروها باعث می‌شود فرد احساس بالا و پرانرژی بودن پیدا کند. وقتی تاثیر محرک‌ها از بین می‌رود، فرد احساس خستگی و بیماری خواهد کرد.

منبع: kidspersia.com


:: امتياز: نتيجه : 5 امتياز توسط 5 نفر مجموع امتياز : 5

:: بازديد : 2703
:: برچسب ها : مواد مخدر , حقایق , حقایق مواد مخدر , تریاک , سیگار , حشیش , قرص , قرص روان گردان , قرص روانگردان , قرص اکس , اکستاسی , اکستازی , قرص اکس تاسی , چیزهایی که باید از مواد مخدر بدانیم , ترک مواد مخدر , اعتیاد , معتاد , ترک اعتیاد , تریاکی , ترک سیگار , سیگاری , توهم زا , ماده توهم زا , مواد توهم زا , نئشه , خمار , رهایی از اعتیاد , بلای خانمان سوز , اعتیادآور , زیان آور , کوکائین , هروئین , شیشه , داروی غیرقانونی , داروهای غیرقانونی , مواد آرام بخش ,

:: ارسال شده در: مهارت های زندگی , سلامت و رِژیم , ترک اعتیاد ,
:: مطالب مرتبط: بایدها و نبایدهای دعوای زناشویی , لطفا این پنج جمله را به مجردها نگویید!!! , راه های افزایش انگیزه , احساسات هم زبان دارند!!! , با این روش ، شوهرتان نه نمیگوید ... , برای داشتن رابطه ای خوب با فرزندتان ، باید ... , پدران آینده بخوانند!!! , چگونه شوهر خود را خوشحال کنید!!! , با استرس مالی برخورد کنید , خانه ای صمیمی و عاشقانه داشته باشیم ,
نويسنده : محمد
تاريخ : [جمعه 12 آبان 1391 ] [ 20:6]
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
آخرين مطالب ارسالي
? زخم سینه در دوران شیردهی تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? بایدها و نبایدهای دعوای زناشویی تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? رنگ سال 2014 تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392
? لطفا این پنج جمله را به مجردها نگویید!!! تاريخ : جمعه 18 بهمن 1392
? سوزش ادرار در زنان تاريخ : جمعه 18 بهمن 1392
? پیامک روز ولنتاین تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? راه های افزایش انگیزه تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? مزوتراپی صورت تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? نحوه تمیز کردن گل مصنوعی تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
? با این قوانین مد ، خوش تیپ باشیم تاريخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
user
progress عضو شويد


progress فراموشي رمز عبور؟

progress عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد
ورزشی
آشپزی
هنری
کودکان و کودک داری
خانه داری
خانواده و ازدواج
سلامت و رِژیم
روانشناسی
اطلاعات عمومی
کامپیوتر
دین و معارف
آرایش و زیبایی
فروشگاه
easymoblog آمار مطالب
» کل مطالب : 1131
» کل نظرات : 496
stat آمار کاربران
» افراد آنلاين : 3
» تعداد اعضا : 528

onlineuser کاربران آنلاين

servertime آمار بازديد
» بازديد امروز : 1,707
» بارديد ديروز : 403
» ورودي گوگل امروز : 2
» ورودي گوگل ديروز : 3
» بازديد هفته : 4,619
» بازديد ماه : 10,780
» بازديد سال : 403,224
» بازديد کلي : 15,470,331